Ameryka bardziej izolacjonistyczna. Kto skorzysta na wycofaniu się USA z Syrii?

autor: Jakub Kapiszewski27.12.2018, 07:06; Aktualizacja: 27.12.2018, 07:57
Przedstawiciele Pentagonu sygnalizują, że wycofanie sił z Syrii nie oznacza, że USA nie będą zaangażowane militarnie w tym kraju.

Przedstawiciele Pentagonu sygnalizują, że wycofanie sił z Syrii nie oznacza, że USA nie będą zaangażowane militarnie w tym kraju.źródło: ShutterStock

Przeciwnicy Trumpa boją się, że na wycofaniu się USA z Syrii skorzystają Iran i Rosja.

Sekretarza obrony Jima Mattisa, który w proteście przeciwko decyzji prezydenta podał się do dymisji, najprawdopodobniej zastąpi Patrick Shanahan, dotychczasowy nr 2 w resorcie. 1 stycznia obejmie schedę po generale jako p.o. sekretarz, a pełna nominacja będzie możliwa po zatwierdzeniu przez Senat. Donald Trump może oczywiście jeszcze zmienić zdanie. Nie każdy p.o. w obecnej administracji utrzymywał się bowiem na stanowisku.

Na korzyść Shanahana przemawia doświadczenie biznesowe. Wcześniej pracował jako menedżer w Boeingu, więc doskonale wpisuje się w obietnicę Trumpa, że będzie kierował rządem jak przedsiębiorstwem. Przeszłość w biznesie nie jest jednak gwarancją długiej kariery, o czym boleśnie przekonał się były sekretarz stanu Rex Tillerson, wcześniej prezes ExxonMobil. W przeciwieństwie do Tillersona, który często nie zgadzał się z prezydentem, Shanahan dał się już poznać jako entuzjasta pomysłów Trumpa, takich jak przywrócenie odrębnego kosmicznego typu sił zbrojnych.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie