statystyki

Czekanie na wstrząs. Francuski Kościół musi zmierzyć się z problemem pedofilii

autor: Katarzyna Stańko07.12.2018, 07:40; Aktualizacja: 07.12.2018, 08:12
ksiądz, kościół

– Trzeba się zmierzyć z tym problemem. Nadszedł czas na ten wielki wstrząs. Wierni są już potężnie zirytowani, gdy tłumaczy się im, że winni księża odbędą pokutę i będą pościć – uważa francuski socjolog religii Jean-Louis Schlegel.źródło: ShutterStock

Francuski Kościół katolicki – podobnie jak polski, amerykański, irlandzki, niemiecki czy chilijski – jest zmuszony do zmierzenia się z problemem pedofilii.

G rupa wiernych, ateistów, adwokatów i ofiar księży pedofilów żąda powołania komisji śledczej we francuskim Zgromadzeniu Narodowym, której celem miałoby być zbadanie skali patologii.

„Tylko komisja parlamentarna ma moc rzucenia światła na przeszłość, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu tego typu przypadków. (…) Komisja miałaby wgląd w archiwa diecezjalne oraz informowałaby wymiar sprawiedliwości o faktach, o których ten nie ma wiedzy” – napisali autorzy apelu na stronie internetowej tygodnika „Témoignage chrétien” (Chrześcijańskie świadectwo). A siostra Véronique Margron, kierująca stowarzyszeniem Konferencja zakonników i zakonnic Francji (CORREF), dodała, że „przygotowany przez badaczy oraz naukowców raport (dla komisji – red.) byłby aktem oczyszczenia oraz równocześnie wielkim zobowiązaniem wobec ofiar”.

We Francji debata na temat pedofilii w Kościele zaczęła się na dobre w 2000 r., kiedy Marie-Jo Thiel, lekarka oraz teolog, wystąpiła w Lourdes na corocznym zgromadzeniu biskupów. Mówiła wówczas o tym, czym jest pedofilia i jakie spustoszenie wywołuje w psychice ofiar. Debata hierarchów po jej wystąpieniu odbyła się za zamkniętymi drzwiami, a biskupi, jak później przyznawali, byli po niej wstrząśnięci.

W dyskusji uczestniczył też biskup Pierre Pican, sprawujący pieczę nad diecezją Bayeux et Lisieux, przesłuchiwany wówczas już od 10 miesięcy w związku z tuszowaniem pedofilii podległego mu księdza René Bisseya. To właśnie ta sprawa wywołała we Francji społeczne i polityczne trzęsienie ziemi – dopiero po niej zaczęto publicznie poruszać ten problem.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (9)

 • Kobita - TAK, Dziecko - NIE(2018-12-07 12:23) Zgłoś naruszenie 94

  Zasada prosta jak barszcz. Każdy wybaczy Kochankę temu czy innemu duchownemu tej czy innej religii....Ale krzywdzenie dzieci jest niewybaczalne.

  Odpowiedz
 • o(2018-12-07 09:11) Zgłoś naruszenie 56

  a co z islamem, ci to mogą z dziewczynkami bez ograniczeń

  Odpowiedz
 • xxx(2018-12-08 08:06) Zgłoś naruszenie 33

  Rzymski katolicyzm jest do glębokiej reformy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • żeby nie było dyskryminacji(2018-12-07 21:08) Zgłoś naruszenie 35

  A kiedy islam zmierzy się z faktem, że ich prorok i wzór do naśladowania miał kilkuletnią żonę. A w niektórych krajach jest to dalej praktykowane.

  Odpowiedz
 • bbb(2018-12-09 07:51) Zgłoś naruszenie 21

  Do piekła z Jankowskim, a nie na pomniki!

  Odpowiedz
 • Bert(2018-12-07 22:49) Zgłoś naruszenie 21

  podobnie jak pismaki z *************** paraprawniczych szmatławców

  Odpowiedz
 • Ed(2018-12-10 07:26) Zgłoś naruszenie 00

  No cóż, celibat jako główny cel może i chroni zgromadzony przez kk majątek, ale równocześnie okazał się narzędziem szatana. Wprowadzając celibat uznano, że można sztucznie za hamować naturalną ludzką cechę odpowiedzialną za przedłużenie gatunku - popęd seksualnych. Tak jak papież bajduży obecnie że homoseksualizm to tylko moda. Z takim myśleniem, to kk będzie siedliskiem sodomitów.

  Odpowiedz
 • Bert(2018-12-09 16:10) Zgłoś naruszenie 01

  Szanowne pismaki z gazety POprawnej, a może tak byście napisali jak policja i żandarmeria francuska właśnie realizuje europejskie zasady i wartości na ulicach francuskich miast

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie