statystyki

Kury nioski, aborcja i medyczna marihuana: Co zmieniło się w USA przy okazji wyborów do Kongresu?

autor: Radosław Korzycki14.11.2018, 07:30; Aktualizacja: 14.11.2018, 07:38
USA

USAźródło: ShutterStock

Wyniki plebiscytów, organizowanych przy okazji wyborów do Kongresu, to najlepsze świadectwo amerykańskiego zróżnicowania politycznego.

W Kalifornii znaczną większością głosów przeszła propozycja nr 12 dotycząca praw zwierząt hodowlanych, przede wszystkim kur niosek. Od 2022 r. w tym stanie zakazana będzie sprzedaż jajek pochodzących od ptaków trzymanych w klatkach. Dopuszczone będą wyłącznie te z wolnego wybiegu. Przepis wejdzie w życie równo 10 lat po tym, jak po potężnej medialnej kampanii organizacji ekologicznych Kalifornijczycy postanowili w referendum zabronić hodowania kur w boksach uniemożliwiających ptakom ruch. Propozycja nr 12 ogranicza też dostęp do rynku przetworom z wieprzowiny i cielęciny, jeśli zwierzęta były trzymane w warunkach ograniczających ich dobrostan.

Według szefa Humane Society Josha Balka, który od lat walczy o zmianę przepisów, Kalifornia będzie ogólnoświatowym pionierem w ekologicznej hodowli drobiu. Jego zdaniem ludzie dostaną na stoły zdrowsze i smaczniejsze jajka, a małe rodzinne farmy zyskają uprzywilejowanie w rywalizacji z gigantycznymi konglomeratami.

Wcześniej udało mu się zdobyć prawie 500 tys. podpisów pod apelem o organizację referendum w tej sprawie. I zbudować znakomicie naoliwioną machinę, złożoną z lobbystów, przedstawicieli branży drobiarskiej, organizacji pozarządowych i naukowców, która przetarła szlaki do przegłosowania propozycji. Jeszcze przed głosowaniem do respektowania zmiany przepisów zobowiązali się najwięksi nabywcy jaj, w tym McDonald’s, Kraft i Walmart. Balk, zachęcony zwycięstwem, planuje ofensywę w innych stanach.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie