Rosyjska polityka „zarządzania konfrontacją”

autor: Marek Budzisz07.11.2018, 07:50; Aktualizacja: 07.11.2018, 07:52
Rosja

Od jakiegoś czasu w Moskwie mówi się o opuszczeniu przez Rosję Rady Europy.źródło: ShutterStock

Deklaracja prezydenta Donalda Trumpa o zamiarze wycofania Stanów Zjednoczonych z porozumień o całkowitej likwidacji rakiet balistycznych klasy ziemia – ziemia pośredniego (IRBM) oraz średniego (MRBM) zasięgu wywołały w Moskwie burzę, choć nie można powiedzieć, aby rosyjskie władze były zaskoczone takim obrotem spraw.

Chodzi nie tylko o deklarację wyjścia z zawartego jeszcze w 1987 r. przez Michaiła Gorbaczowa i Ronalda Reagana porozumienia, ale również o to, że Waszyngton oskarżył przy okazji Rosję o uporczywe, trwające latami i zaplanowane łamanie traktatów. W oficjalnej wypowiedzi rosyjskiego MSZ, której udzielił wiceminister Siergiej Riabkow, padają słowa o amerykańskim szantażu. Przede wszystkim dlatego, że deklaracja Trumpa jest zapowiedzią wyjścia z umów, „o ile Stany Zjednoczone i Rosja nie zawrą nowego porozumienia”. Rosyjski polityk zapowiedział, że „jeżeli Stany Zjednoczone będą nadal w jednostronnym trybie wychodzić z rozmaitego rodzaju umów, porozumień i mechanizmów (…), to nam nie pozostanie nic innego jak podjąć kroki odwetowe, w tym i o charakterze wojskowym”. Przy okazji Moskwa zarzuciła Waszyngtonowi uprawianie „topornej” polityki międzynarodowej. Dodatkowo ze strony Rosji pojawił się argument, że sam Waszyngton łamie porozumienia, budując w Polsce i Rumunii instalacje umożliwiające przystosowanie ich do wykorzystania pocisków zabronionych traktatami.

N iedawna wypowiedź Władimira Putina – w trakcie jubileuszowej konferencji Klubu Wałdajskiego w Soczi – w której zapowiadał on, że Rosja nie użyje jako pierwsza broni nuklearnej (ale jeśli zostanie zaatakowana, zniszczy przeciwnika), może świadczyć, że Moskwa wiedziała o planach Waszyngtonu i starała się ustawić dyskusję.

Wypowiedzi Donalda Trumpa o konieczności modernizacji amerykańskiego potencjału nuklearnego, a tym bardziej opublikowana w lutym tego roku przez Pentagon doktryna nuklearna, nie pozostawiają wątpliwości – USA dążyć będą w najbliższych latach do wprowadzenia na wyposażenie nowych rodzajów broni (głowice atomowe o niewielkiej mocy) i będą gotowe podjąć nowy wyścig zbrojeń.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie