statystyki

Tropikalny Trump idzie po władzę w Brazylii

autor: Joanna Kędzierska22.10.2018, 07:38; Aktualizacja: 22.10.2018, 07:42
Jair Bolsonaro

Jair Bolsonaroźródło: ShutterStock

Na ostatniej prostej kampanii wyborczej faworytem pozostaje Jair Bolsonaro.

W niedzielę Brazylijczycy wybiorą na prezydenta reprezentującego skrajną prawicę Jaira Bolsonaro albo kandydata lewicy Fernando Haddada. Wyniki I tury wyraźnie wskazują, że na zwycięstwo może liczyć ten pierwszy. Kandydat Partii Socjalliberalnej zebrał 46 proc. poparcia, a na Haddada głosowało 29 proc. – To najważniejsze głosowanie w historii Brazylii – mówi James N. Green, znawca Brazylii z Brown University, autor kilku książek o wojskowej juncie lat 1964–1985.

Po I turze kampania stała się jeszcze bardziej agresywna niż wcześniej. Doszło do 70 incydentów. W Salvadorze 63-letni zwolennik Haddada został zasztyletowany w barze, a w Porto Alegre grupa mężczyzn wyryła scyzorykiem swastykę na skórze 19-latki, która miała ze sobą tęczową flagę LGBT. Sam Bolsonaro także stał się ofiarą nożownika. Jeszcze przed I turą prawicowiec został trzykrotnie ugodzony nożem podczas wiecu w Juiz de Fora. Bolsonaro był bliski śmierci, doznał poważnych obrażeń narządów wewnętrznych, a resztę kampanii prowadził już ze szpitala.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie