Czaputowicz podkreślił, że panuje zgoda co do konieczności zapewnienia długotrwałego pokoju na Półwyspie Koreańskim środkami pokojowymi. Zwrócił uwagę na postępy w dialogu między obu państwami koreańskimi. Z zadowoleniem przyjął związane z denuklearyzacją zabiegi dyplomatyczne na tegorocznym szczycie w Singapurze. Wyraził też nadzieję na kontynuowanie rozmów między USA i Koreą Północną.

"W tym kontekście wszyscy witamy zapowiedź KRLD o zawieszeniu prób nuklearnych, jak też balistycznych pocisków międzykontynentalnych. Innym krokiem w tym kierunku było zniszczenie ośrodka prób nuklearnych w Punggye-ri. Jednakże dopiero się okaże, czy ten trend będzie kontynuowany w przyszłości" – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Zdaniem ministra obecnie kluczowe jest utrzymanie dynamiki rozmów i dążenie drogą wiodącą do deeskalacji.

Czaputowicz dodał, że koreańskie programy nuklearne i rakietowe wciąż stanowią zagrożenie dla międzynarodowego bezpieczeństwa, a także stabilizacji w regionie. Wyraził też zaniepokojenie ryzykiem związanym z możliwym rozprzestrzenianiem się niebezpiecznych technologii.

"Pjongjang wciąż przeciwstawia się rezolucjom Rady Bezpieczeństwa w coraz bardziej wyrafinowany sposób. Powtarzamy nasze stanowisko, że mimo politycznych i prawnych trudności wszystkie państwa bez żadnych wyjątków muszą podporządkować się zobowiązaniom wynikającym z stosownych rezolucji Rady Bezpieczeństwa" – argumentował.

Dodał, że wbrew deklaracjom reżimu całkowita, sprawdzalna i nieodwracalna denuklearyzacja KRLD jeszcze się nie zaczęła. Wezwał w związku z tym członków RB do pełnego wprowadzania w życie sankcji oraz blokowania wysiłków Korei Północnej i innych krajów, mających na celu ominięcie sankcji ONZ. Zaapelował o zwiększenie presji na Pjongjang, aby podjął natychmiastowe działania zmierzające do denuklearyzacji.

"Jako członek Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych (KNPN) Polska aktywnie wspiera międzynarodowe starania dla promowania pokoju i stabilizacji w regionie. Będziemy kontynuować nasze zaangażowanie w wszystkie działania wiodące do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Oznacza to także poparcie dla dalszych inicjatyw redukujących napięcie i ułatwiających dialog" – mówił Czaputowicz.

"Jeśli chcemy osiągnąć sukces, musimy pozostać zjednoczeni" – dodał na zakończenie swego wystąpienia.

Minister powiedział później polskim dziennikarzom, że liczy na to, że prezydent Donald Trump oraz przywódcy obydwu Korei doprowadzą do pokoju i denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Przypomniał o długich tradycjach zaangażowania Polski w Korei Północnej, udziale w pracach KNPN i utrzymywaniu w Pjongjangu placówki dyplomatycznej. Dodał, że Polska służy swym doświadczeniem w rozwiązaniu zapalnego konfliktu.

"Musimy być zjednoczeni, żeby ciągle wywierać presję na reżim Korei Północnej po to, by nastąpiła tam zmiana polityki. Akurat w tym zakresie dotyczącym Korei Północnej wydaje mi się, że porozumienie jest bliższe, bo wszystkie państwa, wszyscy stali członkowie chcą tego porozumienia" – podkreślił.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ fit/ mc/ pś/