statystyki

Raport o pedofilii. Niemiecki episkopat przeprasza

autor: Łukasz Grajewski26.09.2018, 07:23; Aktualizacja: 26.09.2018, 08:03
W Niemczech przynależność do Kościoła katolickiego deklaruje 23,3 mln osób, a liczbę księży katolickich szacuje się na 13,5 tys.

W Niemczech przynależność do Kościoła katolickiego deklaruje 23,3 mln osób, a liczbę księży katolickich szacuje się na 13,5 tys.źródło: ShutterStock

 Na zamówienie episkopatu RFN powstał raport, który odsłania skalę przestępstw seksualnych popełnionych przez osoby duchowne w tym kraju. Mowa w nim o 1670 sprawcach i 3677 niepełnoletnich ofiarach napastowania seksualnego.

Wczoraj podczas zgromadzenia plenarnego episkopatu kardynał Reinhard Marx podsumował 350-stronicowy dokument. Ale wbrew planom biskupów jego streszczenie wyciekło do prasy i już 12 września pisały o nim internetowe wydania tygodników „Der Spiegel” i „Die Zeit”.

– Chcę powiedzieć jasno, że molestowanie seksualne jest przestępstwem. Winni muszą zostać ukarani – mówił kardynał Marx. – Za wszystkie błędy i ból przepraszam – dodał.

Raport powstawał w latach 2014–2018 pod okiem gremium złożonego z psychologów, psychiatrów, kryminologów i socjologów pracujących na uniwersytetach: w Mannheim, Heidelbergu i Gießen. To od nazw uniwersyteckich miast zaangażowanych w śledztwo wzięła się nieformalna nazwa dokumentu „Raport MHG”. Zadaniem zespołu było uwzględnienie możliwie największej liczby przypadków wykorzystywania seksualnego przez duchownych w latach 1946–2014. Oparli badania na 38 tys. aktach kościelnych z 27 niemieckich diecezji oraz na przeprowadzonych wywiadach.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie