statystyki

Raport o pedofilii. Niemiecki episkopat przeprasza

autor: Łukasz Grajewski26.09.2018, 07:23; Aktualizacja: 26.09.2018, 08:03
W Niemczech przynależność do Kościoła katolickiego deklaruje 23,3 mln osób, a liczbę księży katolickich szacuje się na 13,5 tys.

W Niemczech przynależność do Kościoła katolickiego deklaruje 23,3 mln osób, a liczbę księży katolickich szacuje się na 13,5 tys.źródło: ShutterStock

 Na zamówienie episkopatu RFN powstał raport, który odsłania skalę przestępstw seksualnych popełnionych przez osoby duchowne w tym kraju. Mowa w nim o 1670 sprawcach i 3677 niepełnoletnich ofiarach napastowania seksualnego.

Wczoraj podczas zgromadzenia plenarnego episkopatu kardynał Reinhard Marx podsumował 350-stronicowy dokument. Ale wbrew planom biskupów jego streszczenie wyciekło do prasy i już 12 września pisały o nim internetowe wydania tygodników „Der Spiegel” i „Die Zeit”.

– Chcę powiedzieć jasno, że molestowanie seksualne jest przestępstwem. Winni muszą zostać ukarani – mówił kardynał Marx. – Za wszystkie błędy i ból przepraszam – dodał.

Raport powstawał w latach 2014–2018 pod okiem gremium złożonego z psychologów, psychiatrów, kryminologów i socjologów pracujących na uniwersytetach: w Mannheim, Heidelbergu i Gießen. To od nazw uniwersyteckich miast zaangażowanych w śledztwo wzięła się nieformalna nazwa dokumentu „Raport MHG”. Zadaniem zespołu było uwzględnienie możliwie największej liczby przypadków wykorzystywania seksualnego przez duchownych w latach 1946–2014. Oparli badania na 38 tys. aktach kościelnych z 27 niemieckich diecezji oraz na przeprowadzonych wywiadach.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie