Wystrzelono kolejne salwy w wojnie handlowej: USA nałożyły nowe cła na towary z Chin

autor: Łukasz Wilkowicz19.09.2018, 07:36; Aktualizacja: 19.09.2018, 07:44
Poprzednimi decyzjami w sprawie amerykańsko-chińskich ceł inwestorzy na rynkach finansowych zdawali się przejmować.

Poprzednimi decyzjami w sprawie amerykańsko-chińskich ceł inwestorzy na rynkach finansowych zdawali się przejmować.źródło: ShutterStock

Amerykanie nałożyli nowe cła na towary z Chin. Pekin potrzebował na odpowiedź jednego dnia.

W poniedziałek wieczorem, już po zamknięciu giełd, prezydent Donald Trump ogłosił nową rundę ceł na towary sprowadzane do Stanów Zjednoczonych z Chin. Tym razem mają one objąć import o wartości 200 mld dol. w skali roku. Początkowo (od najbliższego poniedziałku) cła będą wynosić 10 proc. Pod koniec roku mają wzrosnąć do 25 proc.

Amerykański prezydent zadeklarował równocześnie, że jeśli Chiny odpowiedzą w podobny sposób – jak to robiły w poprzednich miesiącach – to zdecyduje się na jeszcze jeden pakiet ceł. Objęłyby one import o wartości 267 mld dol. W ten sposób nałożono by cła na całość przywozu towarów z Chin do USA.

Ta deklaracja nie odstraszyła Chińczyków. Natychmiast pojawiły się komentarze, że Państwo Środka nie ma innego wyjścia niż odpowiedzieć w podobny sposób. I we wtorek Pekin zadeklarował, że jak tylko cła Trumpa zaczną obowiązywać, Chiny wprowadzą własne – na amerykańskie towary o wartości do 60 mld dol. Stawka ma wynosić maksymalnie 10 proc.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie