17 września mija 79. rocznica sowieckiej agresji na Polskę.

"79 lat temu Armia Czerwona podstępnie, bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Rocznica pchnięcia Polski nożem w plecy musi skłonić do refleksji nad współczesnością. Musimy być silnym państwem, z liczniejszym i dobrze wyposażonym wojskiem" - napisał na swoim twitterowym koncie szef MON. Błaszczak zapewnił też, że są to "niezmienne priorytety" rządu.

17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

W wyniku dokonanego rozbioru Polski, Związek Sowiecki zagarnął obszar o powierzchni ponad 190 tys. km kw. z ludnością liczącą ok. 13 mln. Okrojona Wileńszczyzna została przez władze sowieckie w październiku 1939 r. uroczyście przekazana Litwie. Nie na długo jednak, bowiem już w czerwcu 1940 r. Litwa razem z Łotwą i Estonią weszła w skład ZSRS. Liczba ofiar wśród obywateli polskich, którzy w latach 1939-1941 znaleźli się pod sowiecką okupacją, do dziś nie jest w pełni znana.