statystyki

Przemeblowanie w państwie: Kto może zatrzymać dobrą zmianę?

autor: Konrad Wojciechowski15.09.2018, 08:30
Jarosław Kaczyński i Joachim Brudziński

Jarosław Kaczyński i Joachim Brudzińskiźródło: ShutterStock

PiS z poparciem suwerena chce wyrugować zasiedziałe elity. Stąd pakiet gwałtownych reform ustrojowych. Kto może zatrzymać dobrą zmianę? Tylko jej własna elita.

W samym środku lata opinię publiczną zelektryzował gorący news. Klub PiS w drugiej połowie czerwca złożył w Sejmie projekt nowelizacji kodeksu wyborczego. Według prognoz Biura Analiz Senatu proponowana przez rządzących ordynacja do Parlamentu Europejskiego znacząco utrudniłaby zdobycie mandatów kandydatom spoza dwóch dużych partii politycznych. Dotychczasowy 5-procentowy próg wyborczy miałby teraz być trzykrotnie wyższy. Eksperci alarmowali, że taka wolta naruszyłaby zasadę proporcjonalności uznawaną przez Unię Europejską. Pomysł PiS spotkał się też z krytyką mniejszości parlamentarnej – przedstawicieli PSL, Kukiz’15 i Prawicy RP (wspieranych dodatkowo przez bytującą poza politycznym mainstreamem Partię Razem) – która zaapelowała do prezydenta RP Andrzeja Dudy o zawetowanie projektu. Do jej głosu przyłączył się Klub Jagielloński – uznawany na prawicy za eksperckie podglebie obozu dobrej zmiany.

„Pan prezydent jako adresat naszego apelu jest osobą, która szczególnie powinna to zrozumieć, bo ani Zjednoczona Prawica nie zwyciężyłaby w 2015 roku, gdyby nie mniejsze ugrupowania, ani pan prezydent Andrzej Duda nie wygrałby wyborów prezydenckich, gdyby nie poparcie wyborców mniejszych ugrupowań” – powiedział serwisowi wPolityce.pl Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego.

Za słowami poszły czyny. Już pięć dni po tym, jak projekt zmiany ordynacji trafił do Sejmu, Klub Jagielloński wystosował petycję do lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz ministrów Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobry, aby wycofali się z tego pomysłu. Jego członkowie przygotowali własną krytyczną ekspertyzę na ten temat, przyszli debatować o projekcie na posiedzenie komisji sejmowej oraz zebrali 5 tys. podpisów pod protestem przeciw majstrowaniu przy ordynacji. 13 sierpnia doszło do spotkania prezydenta Dudy z przedstawicielami klubu oraz niezadowolonych partii, a trzy dni później prezydent – jeszcze wcześniej wyrażający swoje wątpliwości w wywiadzie udzielonym „DGP” – zawetował nowelizację ustawy.

– Petycją w sprawie eurowyborów pokazaliśmy, że jest sens oporu: spokojnego, merytorycznego – tłumaczy Piotr Trudnowski, członek zarządu Klubu Jagiellońskiego i redaktor naczelny portalu klubjagiellonski.pl. – I że może on doprowadzić do jakiegoś rezultatu. Gdyby krytyka ordynacji sprowadzała się do haseł: „PiS chce domknąć system” albo „Adrian, musisz!”, byłoby dużo trudniej. A tak zebraliśmy podpisy i wzięliśmy udział w komisji parlamentarnej, przekonując posłów, że to, co przepychają, jest bublem prawnym. Bo jak polityk wie, że robi źle, to nie będzie później takich decyzji bronił.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (51)

  • czytelnik(2018-09-15 08:36) Zgłoś naruszenie 5738

    po co zatrzymywać skoro dobra

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • pol(2018-09-15 08:50) Zgłoś naruszenie 4235

    Ludzie zobaczcie co pis robi ????tego nie naprawimy nawet w ciągu 20 lat

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mały(2018-09-15 09:38) Zgłoś naruszenie 3929

    Kaczyński to psychopata chory na władzę.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Zenon(2018-09-15 09:06) Zgłoś naruszenie 3119

    Znowu zwymiotowałem się na ekran na ich widok.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • prezesunio(2018-09-15 09:21) Zgłoś naruszenie 2719

    Czy to zwiastun nowego kabaretu pt "UŚMIECH PREZESA" ?

    Odpowiedz
  • Wredna miernota(2018-09-15 17:38) Zgłoś naruszenie 258

    Ale po co PiS rządzi? Tylko dla stołków?! Rozdał pożyczoną kasę (łatwa sprawa, jak się nie myśli o dniu spłaty pożyczek). Obsadził przybłędskimi swojakami co się dało (i oni tam siedzą i albo psują, jak w Janowie, albo tylko siedzą, nic nie robia i biorą kasę). I co więcej? Ściganie "zbrodniczych" okrzyków "Konstytucja!" Wygłaszanie tyrad o zgniłym Zachodzie na mszach w powiecie? Po co PiS ma władzę? Zrobił coś, by zniknął smog? By żałosna obsługa na państwowej Poczcie mnie nie wkurzała?! Żeby dzieciak nie uczył się na dwie zmiany?! Oni NIC nie robią! Tylko stołki!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • bee(2018-09-15 11:38) Zgłoś naruszenie 2311

    Nie ma coś takiego jak elity w RP. Są rządzący - często się zmieniający. Niezmienny zboczony Episkopat, który upadla kobiety i dzieci od dnia powstania Rzymu. Niby nie rządzi ale tak się spaśli i tak sobie dogadzają aż wrze na całym świecie. PiS to tylko atak na dobre posady jaki wypracowano od 1989 r. do dziś. Kłamią, kradną i świętych udają. Dla rządzących nic się nie zmieni, no może - teraz wyrażający sprzeciw będą bici a prokuratura będize sprawy umarzała. W RP kobiety są gorsze dla siebie niż ich faceci. Co nam p. Prok. M. Kołodziej udowodniła.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • realista(2018-09-15 16:03) Zgłoś naruszenie 2310

    Zobaczcie na kwotę zadłużenia publicznego ! Krach na rynku i po PIS...................Teraz to tylko kupczą i kupują zachłannych polaków ..............a i to sie skończy. Wówczas PIS zostanie zlustrowany do gołego...................

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2018-09-15 15:18) Zgłoś naruszenie 224

    Oszuści społeczni i nich powiedzą społeczeństwu ile ludzkich istnień mają na sumieniu............ krew cieknie z rak a oni udają że nic się nie stało. Tylko władza i pieniądz a mówią o godnym życiu - chyba na cmentarzu!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Wredna miernota(2018-09-15 17:27) Zgłoś naruszenie 216

    Jakie zmiany ustrojowe?! Jakie reformy?! Rozwalili działanie kilku instytucji tylko po to, żeby wepchnąć kilkudziesięciu ludzi na stołki! I potem okazało się, że TK nie działa, Sądy zwolniły, celnicy strajkują, bo ich wy***o spychając do KAS. Ale prócz stołków i rozwalania nie ma żadnych reform! Stołki, rozdanie pozyczonej u Niemców kasy i nic poza tym. Oni rządzą dla samego rządzenia!

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • realista(2018-09-15 09:43) Zgłoś naruszenie 203

    To nie było zatrzymanie w interesie Narodu ale PiS. Bo ta ustawa o eurowyborach zmusiłaby opozycję do zjednoczenia. I to przekonało polityków PiS a nie wypociny Klubu Jagiellońskiego ...

    Odpowiedz
  • Pan Murzyński - Filipiński(2018-09-15 09:09) Zgłoś naruszenie 143

    Każda władza zatrzymuje się sama, wtedy kiedy zaczyna wierzyć, że jej władza jest bez alternatywna i może robić co chce. Odpowiedź wyborców jest oczywista i do przewidzenia. Każdy - tylko nie wy. Prawdę mówiąc nie wiem, dlaczego poza Kaczyńskim, który wydaje się, tę nieskomplikowaną prawdę dostrzegł, nikt tego nie rozumiał i nie rozumie

    Odpowiedz
  • green(2018-09-15 12:25) Zgłoś naruszenie 1017

    Gdzie sa te "gwaltowne zmiany ustrojowe" ? - wyzucenie kilku UB-kow z sadu ?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • PiS(2018-09-15 20:35) Zgłoś naruszenie 915

    Pies szczeka ,psy tez a karawana jedzie dalej i wybory mamy zwyciężone.

    Odpowiedz
  • xxx(2018-09-15 20:41) Zgłoś naruszenie 74

    Dobrą zmianę rozwali kryzys finansowy. Dobrze się wydaje pożyczone pieniądze ale wkrótce trzeba będzie splacać pożyczki i strumień rozdawnictwa wygaśnie. Lud przyzwyczajony do dostawania za darmo tego nie wybaczy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Marek(2018-09-16 10:05) Zgłoś naruszenie 36

    .......Słuchajcie KODowcy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ola(2018-09-15 20:17) Zgłoś naruszenie 211

    Do W M...czas się leczyć,leki czekają i spać..

    Odpowiedz
  • Kuba(2018-09-18 15:28) Zgłoś naruszenie 21

    dla mnie jest jedno pewne "Psy szczekają a karawana jedzie dalej." Szlag KODowców trafia lecz demokracyjnie wybrana wiekszość rządzi a Oni moga się POwiesić.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • podatnik(2018-09-17 17:13) Zgłoś naruszenie 20

    KIEDY KACZYŃSKI IDZIE NA EMERYTURĘ? A W SUMIE, ZA CO TA EMERYTURA, PRZECIEŻ W ŻADNYM ZAKŁADZIE NIE PRZEPRACOWAŁ. NIE MOŻNA WIECZNIE ŻYĆ Z NASZYCH PODATKÓW. "GDZIE BYŁ JAK LUDZIE PRACOWALI"

    Odpowiedz