statystyki

Viktor Orbán kontra artykuł 7

autor: Dominik HéJj12.09.2018, 06:39; Aktualizacja: 12.09.2018, 07:42
W maju 2017 r. PE przegłosował szóstą od początków rządów Viktora Orbána rezolucję, w której wezwał Komisję Europejską, by ta zajęła się problemem praworządności nad Balatonem.

W maju 2017 r. PE przegłosował szóstą od początków rządów Viktora Orbána rezolucję, w której wezwał Komisję Europejską, by ta zajęła się problemem praworządności nad Balatonem.źródło: ShutterStock

Dzisiaj okaże się, czy Parlament Europejski wezwie do wszczęcia przeciwko Budapesztowi procedury ochrony praworządności.

Węgry są kandydatem do uruchomienia przeciwko nim procedury praworządności z art. 7 traktatu o UE. Byłby to drugi taki przypadek po Polsce. Wczoraj w siedzibie Parlamentu Europejskiego odbyła się debata na ten temat. Dzisiaj czeka nas głosowanie w sprawie rezolucji, której częścią jest raport Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) autorstwa holenderskiej posłanki Judith Sargentini.

W maju 2017 r. PE przegłosował szóstą od początków rządów Viktora Orbána rezolucję, w której wezwał Komisję Europejską, by ta zajęła się problemem praworządności nad Balatonem. Na jej podstawie w lipcu Komisja przyjęła raport, stwierdziwszy, że istnieje ryzyko poważnego pogwałcenia wartości, na których opiera się UE. O tym, czy rezolucja wzywająca Radę do kolejnych kroków faktycznie zostanie uchwalona, dowiemy się dzisiaj popołudniu.

Projekt rezolucji stwierdza, że o ile władze Węgier wykazywały gotowość do dyskusji (przedstawiciele rządu stawiają się na każdej debacie), to nie realizowały wszystkich zaleceń.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie