statystyki

Viktor Orbán kontra artykuł 7

autor: Dominik HéJj12.09.2018, 06:39; Aktualizacja: 12.09.2018, 07:42
W maju 2017 r. PE przegłosował szóstą od początków rządów Viktora Orbána rezolucję, w której wezwał Komisję Europejską, by ta zajęła się problemem praworządności nad Balatonem.

W maju 2017 r. PE przegłosował szóstą od początków rządów Viktora Orbána rezolucję, w której wezwał Komisję Europejską, by ta zajęła się problemem praworządności nad Balatonem.źródło: ShutterStock

Dzisiaj okaże się, czy Parlament Europejski wezwie do wszczęcia przeciwko Budapesztowi procedury ochrony praworządności.

Węgry są kandydatem do uruchomienia przeciwko nim procedury praworządności z art. 7 traktatu o UE. Byłby to drugi taki przypadek po Polsce. Wczoraj w siedzibie Parlamentu Europejskiego odbyła się debata na ten temat. Dzisiaj czeka nas głosowanie w sprawie rezolucji, której częścią jest raport Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) autorstwa holenderskiej posłanki Judith Sargentini.

W maju 2017 r. PE przegłosował szóstą od początków rządów Viktora Orbána rezolucję, w której wezwał Komisję Europejską, by ta zajęła się problemem praworządności nad Balatonem. Na jej podstawie w lipcu Komisja przyjęła raport, stwierdziwszy, że istnieje ryzyko poważnego pogwałcenia wartości, na których opiera się UE. O tym, czy rezolucja wzywająca Radę do kolejnych kroków faktycznie zostanie uchwalona, dowiemy się dzisiaj popołudniu.

Projekt rezolucji stwierdza, że o ile władze Węgier wykazywały gotowość do dyskusji (przedstawiciele rządu stawiają się na każdej debacie), to nie realizowały wszystkich zaleceń.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie