statystyki

Złudzenie równości w RPA. Czy odebranie białym ziemi poprawi los czarnoskórych?

autor: Mariusz Janik07.09.2018, 08:07; Aktualizacja: 08.09.2018, 15:54
RPA

Nikt, nawet optymiści, nie ma wątpliwości, że przez pewien czas RPA żyła złudzeniem, że wraz z upadkiem apartheidu i pojawieniem się czarnej klasy średniej, a nawet czarnych milionerów, kraj wychodzi na prostąźródło: ShutterStock

Nawet optymiści nie wierzą, by odebranie białym ziemi poprawiło byt czarnoskórej większości i sprawiło, że RPA wyjdzie na prostą.

Kij w mrowisko włożył obecny prezydent Cyril Ramaphosa. Jeszcze podczas kampanii obiecywał, że doprowadzi do takich zmian w konstytucji, które pozwolą na wywłaszczanie posiadaczy ziemi bez rekompensat. Do tematu powrócił po wygranych wyborach. – Przegłosujemy odpowiednią poprawkę do ustawy zasadniczej. (…) Wzywamy obywateli, by pracowali wraz z nami nad społeczną umową na rzecz likwidacji ekonomicznego wykluczenia, na rzecz wzrostu gospodarczego – apelował. Nie minęło kilka dni, a stare rany zaczęły się jątrzyć. – Weźmiemy ziemię, nawet jeżeli miałoby to oznaczać powrót do średniowiecza. Ten kraj musi być afrykański. Jesteśmy Afrykanami – mówił w telewizji czarnoskóry mężczyzna.

Dla białych planowane prawo oznacza niesprawiedliwy odwet. – Gdy przybyli tu moi pradziadowie, nie zastali tu nikogo poza Khoi i San [grupy tubylcze, niegdyś nazywane zbiorczo Hotentotami – red.]. Moi ludzie posiedli to, co dziś w tym kraju mają, nie poprzez kradzież, nie przez ludobójstwo, tylko uczciwymi sposobami – protestował w Cape Town Afrykaner ubrany w koszulkę Freedom Front Plus (FF+), prawicowej partii reprezentującej potomków niegdysiejszych holenderskich kolonistów.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (4)

  • Legart(2018-09-07 09:04) Zgłoś naruszenie 140

    W Zimbabwe zabrano ziemię białym farmerom i rozdano weteranom rewolt socjalistycznych. W efekcie okazało się, że nawadnianie padło w dwa lata, ziemia przestała rodzić, system gospodarczy zawalił się. Końcowym etapem była hiperinflacja i utrata własnej waluty przez Zimbabwe. W efekcie następca Mugabego, Emmerson Mnangagwa ogłosił zaproszenie... byłych wywłaszczonych białych farmerów do powrotu. Z jednym warunkiem - objęcia na powrót gospodarstw. Powrót pierwszego farmera - nijakiego Roberta Smarta był transmitowanym telewizyjnie narodowym świętem. 120 pracowników jego upadłej farmy przywitało go owacyjnie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Zeghar(2018-09-08 18:21) Zgłoś naruszenie 31

    Jedni widzą problem, inni okazję. Pomyślcie jaki to byłby potężny rynek zbytu dla naszego rolnictwa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie