statystyki

Co dalej z Brexitem? Chaos w służbie Jej Królewskiej Mości

autor: Jakub Kapiszewski29.08.2018, 07:26; Aktualizacja: 29.08.2018, 07:36
Theresa May

Theresa Mayźródło: ShutterStock

Minister finansów przestrzega, że brexit fatalnie się skończy dla gospodarki Wielkiej Brytanii. Premier uspokaja, że wcale nie będzie aż tak źle. Porozumienia z UE jak nie było, tak nie ma

Szefowa brytyjskiego rządu przebywa obecnie na pięciodniowym tournée po Afryce, dokąd poleciała z jednym przesłaniem: do 2022 r. Wielka Brytania stanie się największym inwestorem na tym kontynencie spośród krajów grupy G7. To element strategii „globalnej Brytanii”, czyli wizji Zjednoczonego Królestwa po wyjściu z Unii Europejskiej jako liczącego się, światowego gracza, zaangażowanego w sprawy każdego kontynentu.

Szara, brexitowa rzeczywistość dopadła premier May nawet podczas tej strategicznej wizyty, która obejmie Republikę Południowej Afryki, Nigerię i Kenię. Otóż po wylądowaniu musiała ustosunkować się do słów własnego kanclerza skarbu, czyli ministra finansów. Philip Hammond przestrzegł bowiem w poniedziałek, że twardy brexit wywoła poważne konsekwencje dla budżetu, zwiększając potrzeby pożyczkowe kraju do 2033 r. o 80 mld funtów rocznie (przy dzisiejszym kursie to 376 mld zł – mniej więcej jedna trzecia całego długu publicznego Polski).

Premier wobec tych liczb – które były znane już wcześniej – zachowała kamienną twarz. – Od samego początku mówiłam, że brak jakiegokolwiek porozumienia z Unią Europejską będzie lepszy niż niedobre porozumienie […]. Wariant „no deal” to nie będzie bułka z masłem, ale to też nie będzie koniec świata – stwierdziła May.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie