statystyki

Co dalej z Brexitem? Chaos w służbie Jej Królewskiej Mości

autor: Jakub Kapiszewski29.08.2018, 07:26; Aktualizacja: 29.08.2018, 07:36
Theresa May

Theresa Mayźródło: ShutterStock

Minister finansów przestrzega, że brexit fatalnie się skończy dla gospodarki Wielkiej Brytanii. Premier uspokaja, że wcale nie będzie aż tak źle. Porozumienia z UE jak nie było, tak nie ma

Szefowa brytyjskiego rządu przebywa obecnie na pięciodniowym tournée po Afryce, dokąd poleciała z jednym przesłaniem: do 2022 r. Wielka Brytania stanie się największym inwestorem na tym kontynencie spośród krajów grupy G7. To element strategii „globalnej Brytanii”, czyli wizji Zjednoczonego Królestwa po wyjściu z Unii Europejskiej jako liczącego się, światowego gracza, zaangażowanego w sprawy każdego kontynentu.

Szara, brexitowa rzeczywistość dopadła premier May nawet podczas tej strategicznej wizyty, która obejmie Republikę Południowej Afryki, Nigerię i Kenię. Otóż po wylądowaniu musiała ustosunkować się do słów własnego kanclerza skarbu, czyli ministra finansów. Philip Hammond przestrzegł bowiem w poniedziałek, że twardy brexit wywoła poważne konsekwencje dla budżetu, zwiększając potrzeby pożyczkowe kraju do 2033 r. o 80 mld funtów rocznie (przy dzisiejszym kursie to 376 mld zł – mniej więcej jedna trzecia całego długu publicznego Polski).

Premier wobec tych liczb – które były znane już wcześniej – zachowała kamienną twarz. – Od samego początku mówiłam, że brak jakiegokolwiek porozumienia z Unią Europejską będzie lepszy niż niedobre porozumienie […]. Wariant „no deal” to nie będzie bułka z masłem, ale to też nie będzie koniec świata – stwierdziła May.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie