statystyki

Wenezuelski kryzys destabilizuje region

autor: Joanna Kędzierska22.08.2018, 07:12; Aktualizacja: 22.08.2018, 07:31
70 proc. Wenezuelczyków, którzy posiadają legalne zatrudnienie, zarabia najniższą krajową, równowartość ok. 1,5 dol. miesięcznie. W kraju codziennie dochodzi do protestów.

70 proc. Wenezuelczyków, którzy posiadają legalne zatrudnienie, zarabia najniższą krajową, równowartość ok. 1,5 dol. miesięcznie. W kraju codziennie dochodzi do protestów.źródło: ShutterStock

Miesięczna pensja minimalna w Wenezueli nie starcza nawet na jedną puszkę tuńczyka. Po tym jak populistyczny rząd Nicolása Madury ogłosił na początku sierpnia pomysł ratowania gospodarki, polegający na zmianie nazwy waluty z boliwara na suwerennego boliwara i skreśleniu pięciu zer, tysiące Wenezuelczyków rzuciło się do ucieczki z kraju.

Do Peru rekordowa ich liczba wjechała 14 sierpnia. Władze mówią o ponad 5 tys. osób, które tego dnia przekroczyły granicę. Fala uchodźców pojawiła się również na granicy między Kolumbią a Ekwadorem. Peru i Ekwador wprowadziły ograniczenia, by kontrolować napływ Wenezuelczyków. Obywatele tego kraju nie mogą już wjeżdżać za okazaniem dowodu osobistego. Teraz trzeba mieć paszport. Rządy obu państw tłumaczą, że chcą w ten sposób ukrócić patologie i przestępczość, które pojawiają się w związku z napływem migrantów. Muszą też reagować na sprzeciw własnych społeczeństw, które obawiają się o swoją sytuację materialną w związku z pojawieniem się uchodźców.

Decyzje Ekwadoru i Peru sprawiły, że na granicy koczują tysiące ludzi. Jeszcze gorzej jest na przejściu między Wenezuelą a Brazylią w Pacaraimie. W sobotę kilku Wenezuelczyków zostało zaatakowanych przez mieszkańców tego brazylijskiego miasteczka, po tym jak rozeszła się wieść, że migranci mieli pobić właściciela lokalnej restauracji. Wywołało to zamieszki, a rząd brazylijski zdecydował się wysłać wojsko. W efekcie ponad 1200 osób zostało odesłanych z powrotem do Wenezueli. Władze stanu Roraima zwróciły się do Sądu Najwyższego o wprowadzenie czasowego zakaz wjazdu dla migrantów, argumentując to wzrostem przestępczości i biedy. Sąd uznał jednak, że byłoby to niezgodne z konstytucją.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie