statystyki

Wenezuelski kryzys destabilizuje region

autor: Joanna Kędzierska22.08.2018, 07:12; Aktualizacja: 22.08.2018, 07:31
70 proc. Wenezuelczyków, którzy posiadają legalne zatrudnienie, zarabia najniższą krajową, równowartość ok. 1,5 dol. miesięcznie. W kraju codziennie dochodzi do protestów.

70 proc. Wenezuelczyków, którzy posiadają legalne zatrudnienie, zarabia najniższą krajową, równowartość ok. 1,5 dol. miesięcznie. W kraju codziennie dochodzi do protestów.źródło: ShutterStock

Miesięczna pensja minimalna w Wenezueli nie starcza nawet na jedną puszkę tuńczyka. Po tym jak populistyczny rząd Nicolása Madury ogłosił na początku sierpnia pomysł ratowania gospodarki, polegający na zmianie nazwy waluty z boliwara na suwerennego boliwara i skreśleniu pięciu zer, tysiące Wenezuelczyków rzuciło się do ucieczki z kraju.

Do Peru rekordowa ich liczba wjechała 14 sierpnia. Władze mówią o ponad 5 tys. osób, które tego dnia przekroczyły granicę. Fala uchodźców pojawiła się również na granicy między Kolumbią a Ekwadorem. Peru i Ekwador wprowadziły ograniczenia, by kontrolować napływ Wenezuelczyków. Obywatele tego kraju nie mogą już wjeżdżać za okazaniem dowodu osobistego. Teraz trzeba mieć paszport. Rządy obu państw tłumaczą, że chcą w ten sposób ukrócić patologie i przestępczość, które pojawiają się w związku z napływem migrantów. Muszą też reagować na sprzeciw własnych społeczeństw, które obawiają się o swoją sytuację materialną w związku z pojawieniem się uchodźców.

Decyzje Ekwadoru i Peru sprawiły, że na granicy koczują tysiące ludzi. Jeszcze gorzej jest na przejściu między Wenezuelą a Brazylią w Pacaraimie. W sobotę kilku Wenezuelczyków zostało zaatakowanych przez mieszkańców tego brazylijskiego miasteczka, po tym jak rozeszła się wieść, że migranci mieli pobić właściciela lokalnej restauracji. Wywołało to zamieszki, a rząd brazylijski zdecydował się wysłać wojsko. W efekcie ponad 1200 osób zostało odesłanych z powrotem do Wenezueli. Władze stanu Roraima zwróciły się do Sądu Najwyższego o wprowadzenie czasowego zakaz wjazdu dla migrantów, argumentując to wzrostem przestępczości i biedy. Sąd uznał jednak, że byłoby to niezgodne z konstytucją.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie