statystyki

Putin–Trump: Coś paskudnego wydarzy się niedługo

autor: Edward Lucas20.07.2018, 08:08; Aktualizacja: 20.07.2018, 10:37
Zjednoczona Europa jest o wiele bogatsza i silniejsza niż Rosja. Problem w tym, że nie jesteśmy zjednoczeni. Przydałoby się amerykańskie przywództwo, ale będziemy musieli obejść się bez niego. Wyzwania ze strony Rosji (a wkrótce także Chin) są coraz większe.

Zjednoczona Europa jest o wiele bogatsza i silniejsza niż Rosja. Problem w tym, że nie jesteśmy zjednoczeni. Przydałoby się amerykańskie przywództwo, ale będziemy musieli obejść się bez niego. Wyzwania ze strony Rosji (a wkrótce także Chin) są coraz większe.źródło: ShutterStock

I co teraz? Po tygodniu zamieszania aż kusi, by poddać się nastrojowi grozy. Impulsywność i ignorancja prezydenta USA, lekceważenie przez niego sojuszników i podlizywanie się przeciwnikom wywołało w Waszyngtonie burzę na skalę niespotykaną od czasów afery Watergate.

Po tajemniczym spotkaniu sam na sam prezydentów Trumpa i Putina na swoistej liście Amerykanów, z którymi Rosjanie są skłonni rozmawiać, znalazł się były ambasador USA w Moskwie Michael McFaul. Przyjęto nowy plan pokojowy, ale mówią o nim tylko Rosjanie. Trump od niechcenia zauważa, że nie podoba mu się pomysł wysyłania amerykańskich wojsk do obrony sojusznika z NATO – Czarnogóry. Artykuł 5 traktatu waszyngtońskiego sypie się w oczach.

Nie dziwi więc, że w amerykańskiej administracji nasila się rozłam. John Kelly, szef personelu Białego Domu, wezwał wpływowych republikanów z prezydenckiej administracji do wywarcia presji na prezydenta. Główny amerykański specjalista ds. wywiadu Dan Coats wydał bezprecedensowe oświadczenie, w którym wyraził intencję mówienia rządzącym całej prawdy przez środowisko wywiadowcze. Nawet sojusznicy prezydenta z Fox News publicznie go krytykują, a krytycy otwarcie mówią o zdradzie. Tymczasem dochodzenie Roberta Muellera trwa bez względu na wszystko i postępuje zaskakująco szybko, obnażając skalę wpływów Rosji (teraz w wyniku zadziwiającej wolty niechętnie uznawanych przez samego Donalda Trumpa). Weźcie popcorn, usiądźcie wygodnie i oglądajcie największy horror polityczny wszech czasów.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie