Pytanie brzmi: "Czy jesteś za członkostwem w UE i NATO, akceptując umowę między Republiką Macedonii oraz Republiką Grecką?". Premier poinformował o tym w środę wieczorem po spotkaniu z przywódcami partii politycznych.

Według Zaewa referendum będzie "opiniodawcze", na co - jak wskazuje agencja AP - zezwala macedońskie prawo. Jak jednak dodał premier, stanowisko wyrażone w głosowaniu będzie "ostateczne dla wszystkich politycznych partii".

Na początku lipca parlament Macedonii ponownie ratyfikował porozumienie z Grecją w sprawie zmiany nazwy państwa. Ustawa ratyfikująca umowę wróciła do parlamentu, gdy jej podpisania odmówił prezydent Gjorge Iwanow; parlament po raz pierwszy ratyfikował porozumienie z Grecją 20 czerwca.

Umowa między Atenami i Skopje została zawarte 12 czerwca przez premierów Grecji i Macedonii, Aleksisa Ciprasa i Zorana Zaewa. Władze Macedonii zgodziły się na zmianę konstytucyjnej nazwy państwa na "Republika Macedonii Północnej". W zamian Ateny zobowiązały się nie blokować już integracji tego kraju z UE i NATO.

Jesienią Macedończycy mają się wypowiedzieć w referendum na temat zmiany nazwy państwa. Jeśli zmianę poprą, potrzebna będzie nowelizacja konstytucji.

Grecja od 27 lat domagała się od Macedonii zmiany nazwy, twierdząc, że obecna implikuje żądania terytorialne wobec jej własnej prowincji o tej samej nazwie, miejsca urodzenia Aleksandra Wielkiego, a Skopje uzurpuje sobie prawo do greckiego dziedzictwa i historii.

Inicjatorzy osiągniętego porozumienia, Cipras i Zaew, spotkali się w swoich krajach z ostrym sprzeciwem i zostali wręcz oskarżeni o "narodową kapitulację" w związku z opiniami, że każda ze stron poszła wobec drugiej na zbyt daleko idące ustępstwa.