statystyki

Jednego nam nigdy nie zabraknie – pogardy dla drugiego człowieka [OPINIA]

autor: Anna Wittenberg29.06.2018, 07:43; Aktualizacja: 29.06.2018, 08:06
Wstyd! Żenada! Kompromitacja! Cieniasy!” – to okładka „Faktu” po przegranym 0:3 meczu Polska – Kolumbia. „Upadek. Żenujący. Tchórzliwi. Nieudolni” – to „Super Express”. „Adam Nawałka przedstawia Dziady” – to z kolei „Przegląd Sportowy”. Dziennikarze nie szczędzili mocnych słów po porażce naszej narodowej drużyny na mundialu.

Wstyd! Żenada! Kompromitacja! Cieniasy!” – to okładka „Faktu” po przegranym 0:3 meczu Polska – Kolumbia. „Upadek. Żenujący. Tchórzliwi. Nieudolni” – to „Super Express”. „Adam Nawałka przedstawia Dziady” – to z kolei „Przegląd Sportowy”. Dziennikarze nie szczędzili mocnych słów po porażce naszej narodowej drużyny na mundialu.źródło: PAP
autor zdjęcia: Jakub Karczmarczyk

Pogardzamy sąsiadami, przeciwnikami w politycznym sporze. elity pogardzają masami. masy - elitami. wszystko po to, by poczuć się odrobinę lepiej.

W styd! Żenada! Kompromitacja! Cieniasy!” – to okładka „Faktu” po przegranym 0:3 meczu Polska – Kolumbia. „Upadek. Żenujący. Tchórzliwi. Nieudolni” – to „Super Express”. „Adam Nawałka przedstawia Dziady” – to z kolei „Przegląd Sportowy”. Dziennikarze nie szczędzili mocnych słów po porażce naszej narodowej drużyny na mundialu. Pogardliwe tytuły to jednak i tak nic w porównaniu do komentarzy w internecie. „Ch..., że przegraliśmy, ważne, że nie mam łupieżu” i zdjęcie Roberta Lewandowskiego z reklamy szamponu do włosów. „Żel na łbie, sesje reklamowe, goryle, śmigłowce, show w Arłamowie, jest wszystko, tylko nie morderczy trening” – to podpis pod zdjęciem reprezentacji. „Piłkarze jak politycy zarabiają dużo, a ch..., dupa i kamieni kupa” – komentarz z Twittera.

Pogarda nie ominęła okładek, portali, mediów społecznościowych, a nawet profilu Anny Lewandowskiej, żony kapitana naszej drużyny („I jak, Lewa? Dalej jesteśmy jedną, wielką rodziną? Hajs się zgadza, ale nam nic się nie zgadza”, „Nadal nic się nie stało? Jakie bezglutenowe pierożki na przegraną polskiej reprezentacji? A może reklama szamponu na pocieszenie?”). Skala może przerażać. Ale nic dziwnego – na piłkarzach była skupiona uwaga całej Polski. Tymczasem na co dzień intensywność pogardliwych uwag wcale nie jest mniejsza. Tylko ofiary są bardziej rozproszone.

Magazyn DGP

Magazyn DGP

źródło: Agencja Gazeta

Przykład z innego podwórka. „Każdy ma ją za du…kę dla sławy, bo taka jest. Mieć takie predyspozycje i tak się zeszmacić. Trzeba mieć mózg ameby i wyjątkowy talent”. „Napuchła – ciekawe od czego. Wygląda jak trup wyciągnięty z wody po kilku tygodniach”. „Nie rozumiem, jak człowiek na poziomie, PRAWNICZKA, może zamienić się w takie coś... Regres umysłowy, czy o co chodzi?”. Takie komentarze internautów w wiralowym filmiku czytają o sobie Weronika Rosati, Hanna Lis i Małgorzata Rozenek. To element kampanii jednej z internetowych platform filmowych, która promuje własny serial i upomina się o prawa kobiet. Film korzysta ze zgranego już nieco formatu, w którym znane osoby czytają na głos „wredne tweety” na swój temat. Tym samym przypomina jednak, że jednego nam nigdy nie zabraknie – pogardy dla drugiego człowieka.

Na lepsze samopoczucie

Blisko nienawiści, ale z poczuciem wyższości. Zawiera domieszkę pychy, ale też kompleksów. Pozwala poczuć się lepiej, gdy przy kimś z różnych względów czujemy się gorzej – tak w skrócie można by streścić różne definicje pogardy. Jak u Zbigniewa Herberta, który w „Przesłaniu Pana Cogito” radził: „Niech nie opuszcza ciebie twoja siostra Pogarda dla szpiclów katów tchórzy”. Tylko w ten sposób, pogardzając, można było zdobyć nad nimi przewagę. Siłą ducha.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (7)

 • ?(2018-06-29 08:41) Zgłoś naruszenie 122

  Pani Aniu. Czy ten artykuł nie jest też formą pogardy?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Lex(2018-06-29 12:11) Zgłoś naruszenie 72

  I co z tego? Ludzie maja prawo czuc sie zawiedzeni, Pilkarze dostali za wystep 20 mln PLN, cos o czym normalni ludzie nawet nie moga snic. Wiele memow jest naprawde zabawnych, trzeba miec dystans i byc kreatywnym wymyslajac "Dziady" Adama Nawalki. Ludzie, potrafic smiac sie z siebie to tez sztuka, ktorej najwyrazniej nie posiedli autorzy art. Dziekuje Panu Nawalce, bo tak naprawde zrobic co mogl, Lewandowski powiedzial, ze za min 10 baniek to on jednej bramki nie strzeli. Kto im placi takie pieniadze? Ale dopoki sa chetni na bilety za 300 PLN na wystep reprezentacji czy a koszulki za 550 PLN to trzeba zagrysc zeby i sie smiac. Tylko to nam zostalo.

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2018-06-29 09:11) Zgłoś naruszenie 56

  Taką retorykę zastosował Wielki Wódz ( cytuję "... A wszystko to wina Tuska...." ) czyli pogarda i chamstwo w czystej postaci. Podchwyciła to jego świta i klakierzy. I tak poszło jak ogień po trawie. I mamy Polskę gdzie nikogo się nie szanuje i na każdego, choćby nie wiem jak zacnego można bezkarnie napluć. ( i to ma być ta Polska którą sobie wymarzył...)

  Odpowiedz
 • Bert(2018-06-29 22:12) Zgłoś naruszenie 52

  Nasze polskojęzyczne, niemieckie brukowce służą interesom Niemiec, A Niemcy swój interes widzą w tym, żeby Polska nie rosła w siłę. Stąd nieustająca dywersja psychologiczna wymierzona w Polaków na wszystkich dających się wyodrębnić polach. I to tyle, pani redaktor Gazety POprawnej.

  Odpowiedz
 • z boku(2018-06-29 13:27) Zgłoś naruszenie 32

  Koleżanka była w Korei Południowej podczas poprzednich Mistrzostw Świata w piłce. Nie powiodło się Koreańczykom. Ludzie oglądali mecze w fanzone tylko, że nie wszyscy się mieścili. Część oglądała odbicie z telebimu na wielkich szklanych ścianach biurowców . Pod koniec spotkania gdy było wiadomo, że turniej dla drużyny Korei już się skończył WSZYSCY ludzie gromkimi klaskami podziękowali piłkarzom za wysiłek. Praca zespołowa - my a Korea ... dwa światy... Koncerny oplatające dystrybucją świat i nasze podwórko ...

  Odpowiedz
 • Anioł(2018-06-29 14:22) Zgłoś naruszenie 20

  Piłkarzom nie ma za co dziękować , bo się nie wysilili . Powinno teraz być tak : p. Boniek na emeryturę do Włoch , p. Nawałka powinien zwrócić nagrodę i pomagać Żonie w domu , piłkarze / jak to ktoś powiedział / powinni wrócić do swoich milionów . - Po prostu , trzeba wziąć się za wychowywanie młodych, nie zdeprawowanych mamoną kandydatów do narodowej drużyny

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie