statystyki

Mistrzowskie przepalanie pieniędzy. Rosja na mundial wydała 13 mld. dol

autor: Maciej Miłosz14.06.2018, 07:49; Aktualizacja: 14.06.2018, 09:38
Chęć korporacji do angażowania się w futbol spadła w ostatnich latach.

Chęć korporacji do angażowania się w futbol spadła w ostatnich latach.źródło: ShutterStock

80 proc. z rekordowej kwoty 13 mld dol. wydano na inwestycje w infrastrukturę, do której w następnych latach trzeba będzie dokładać.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej to zdecydowanie najdroższa impreza sportowa na świecie. Według szacunków będzie kosztować nieco ponad 13 mld dol., z czego ponad 70 proc. wyda rosyjski podatnik. Resztę wyłożą prywatni inwestorzy i sponsorzy. Dla porównania: Brazylia w 2014 r. wydała niecałe 12 mld dol., Afryka Południowa w 2010 r. niecałe 4 mld dol., a Niemcy cztery lata wcześniej ok. 3 mld. Jest to po części związane z tym, że w tym ostatnim kraju inwestycje w infrastrukturę nie musiały być tak duże – po prostu potrzebne obiekty już tam były.

Jak podają analitycy banku Nordea, 30 proc. tej kwoty (ponad 4 mld dol.) zostało w Rosji przeznaczone na budowę infrastruktury sportowej, 50 proc. (6,8 mld) na poprawę infrastruktury transportowej, a pozostałe 20 proc. na inne cele. O ile nowe stadiony w Niżnym Nowogrodzie czy Sarańsku może być trudno regularnie zapełniać publicznością, to już modernizacje lotnisk w Moskwie odczuje na pewno znaczna liczba Rosjan. I nie tylko. Według analizy banku, w związku z napływem turystów konsumpcja wewnętrzna w tym roku zwiększy się o 2,5–4 mld dol., a dzięki mistrzostwom produkt krajowy objętej sankcjami Rosji urośnie o dodatkowe 0,15–0,25 proc. Tak więc trudno w tym wypadku mówić o dobrej inwestycji.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie