statystyki

Spotkanie Trump-Kim: Historyczne wiele obietnic i mało konkretów

autor: Bartłomiej Niedziński13.06.2018, 07:57; Aktualizacja: 13.06.2018, 08:04
Swoje trzy grosze wtrąciły też władze Iranu, ostrzegając Pjongjang, by nie ufał w to, że Amerykanie będą przestrzegać porozumienia. Na początku maja Trump wypowiedział umowę atomową z Teheranem.

Swoje trzy grosze wtrąciły też władze Iranu, ostrzegając Pjongjang, by nie ufał w to, że Amerykanie będą przestrzegać porozumienia. Na początku maja Trump wypowiedział umowę atomową z Teheranem.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: KEVIN LIM THE STRAITS TIMES

Kim zapowiedział całkowitą denuklearyzację. Trump dał mu gwarancje bezpieczeństwa, ale szczegóły jednego i drugiego nie są nigdzie zapisane.

W czorajsze spotkanie Donalda Trumpa i Kim Dzong Una w Singapurze na pewno przejdzie do historii. Choćby dlatego, że było pierwszym bezpośrednim kontaktem urzędujących liderów Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej. Ale czy będziemy je wspominać jako początek wielkich zmian na Półwyspie Koreańskim? A może jako kolejną nieudana próbę porozumienia się z Pjongjangiem? To się dopiero okaże.

Podpisana przez obu przywódców deklaracja jest dobrym punktem wyjścia do pierwszego z tych scenariuszy. Bo mówi o tym, że Kim potwierdza mocne i bezwarunkowe zobowiązanie do całkowej denuklearyzacji, zaś Trump – do zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa dla KRL-D. W czterech punktach, z których składa się deklaracja, zapisano, że oba kraje zobowiązują się do ustanowienia nowych relacji w celu zapewnienia pokoju i dobrobytu, do budowy trwałego i stabilnego pokoju na Półwyspie Koreańskim. Pjongjang przystępuje do całkowitej denuklearyzacji, a oba państwa podejmą natychmiastowe działania na rzecz identyfikacji i zwrotu szczątków żołnierzy poległych i uwięzionych podczas wojny koreańskiej.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie