Komisja ta ma siedzibę w Genewie. Wypłaty zawieszono w październiku 2014 roku z powodu problemów budżetowych irackiego rządu, spowodowanych jego walką z Państwem Islamskim.

"UNCC udostępniła dzisiaj 90 mln dolarów rządowi Kuwejtu. Wraz z dzisiejszą płatnością Komisja wypłaciła 47,9 mld dolarów, a niezaspokojone jeszcze roszczenie wynosi tylko 4,5 mld dolarów" - głosi wydany w Genewie komunikat.

Roszczenie to oraz wspomniany transfer 90 mln dolarów wchodzą w skład kwoty 14,7 mld dolarów, należnej państwowej spółce naftowej Kuwait Petroleum Corporation (KPC). Jest to największe z odszkodowań zatwierdzonych przez UNCC, utworzoną w 1991 roku na mocy decyzji Rady Bezpieczeństwa.

Spłaty będą realizowane w kwartalnych ratach w miarę uzyskiwania funduszy na nie.

W listopadzie ubiegłego roku UNCC oświadczyła, że Irak powinien do końca 2021 roku wypłacić całość rekompensat należnych państwom, firmom i osobom fizycznym z tytułu szkód spowodowanych zarządzoną przez irackiego dyktatora Saddama Husajna wojskową inwazją na Kuwejt i jego siedmiomiesięczną okupacją.

Kuwejt i Irak uzgodniły w ubiegłym roku, że kwota spłat będzie wzrastać z równowartości 0,5 proc. irackich dochodów z ropy w 2018 roku do 1,5 proc. w roku 2019 i 3 proc. zarówno w roku 2020, jak i 2021.

Irak ogłosił swe zwycięstwo nad Państwem Islamskim w grudniu ubiegłego roku, w pięć miesięcy po wyzwoleniu przez wojska rządowe przy wsparciu USA miasta Mosul - głównego ośrodka islamistycznej rebelii. (PAP)