Jak ocenia Roskomnadzor, państwowy regulator mediów elektronicznych, "działania Facebooka to kontynuacja nieprzychylnego nastawienia serwisu względem rosyjskich użytkowników".

Regulator nie sprecyzował, o jakie rosyjskie media chodzi, gdy mowa o usuniętych z Facebooka kontach. Roskomnadzor zaznaczył jednak, że chce uzyskać od koncernu Marka Zuckerberga wyjaśnienia w tej kwestii.

W czwartek rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, oświadczył, że usunięcie przez Facebooka kont rosyjskich mediów, to "akt wrogości ocierający się o cenzurę". Zapowiedział, że Kreml "uważnie śledzi tę sprawę" i jest mu "bardzo przykro z tego powodu".

W ostatnich dniach Facebook informował, że usunął ze swojej platformy kolejne 70 kont, powiązanych z działającą na rzecz Kremla petersburską "farmą trolli" , znaną jako Internet Research Agency (IRA). Konta obsługiwały 183 strony na Facebooku, które zamieszczały w serwisie treści propagandowe, często popularyzowane za pomocą sponsorowanej i kierowanej do specjalnie sprofilowanych grup użytkowników reklamy.

Działania koncernu mają związek z zaangażowaniem Rosji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku, przed którymi IRA prowadziła na Facebooku operacje dezinformacyjne - m.in. za pomocą profilowanej reklamy używanej do promocji emocjonalnych politycznych przekazów, ukierunkowanych na wzmacnianie podziałów w społeczeństwie. Facebook zdecydował też o usunięciu 65 kont na należącym do koncernu portalu Instagram. (PAP)