statystyki

Dla Orbána Izrael to ważny sojusznik

autor: Dominik Héjj07.03.2018, 07:45; Aktualizacja: 07.03.2018, 07:55
Viktor Orbán i Benjamin Netanjahu mają wspólnego wroga – Georga Sorosa

Viktor Orbán i Benjamin Netanjahu mają wspólnego wroga – Georga Sorosaźródło: ShutterStock

Netanjahu jest krytykowany przez węgierskich Żydów za pobłażliwość wobec antysemickich incydentów nad Balatonem.

Na Węgrzech sprawa konfliktu polsko-izraelskiego, którego punktem wyjścia była nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, jest bacznie obserwowana. Jednak dziennikarze i komentatorzy, niezależnie od orientacji politycznej, nie zajmują jasnego stanowiska, ograniczając swoją rolę do relacjonowania tego procesu.

Przyczyny tego stanu rzeczy należy poszukiwać w tym, że relacje węgiersko-izraelskie są najlepsze od lat, a ich zwieńczeniem była ubiegłoroczna wizyta premiera Benjamina Netanjahu w Budapeszcie. Była to pierwsza wizyta szefa izraelskiego rządu od 30 lat. Wypadała w historycznie ważnym momencie, bo pół wieku wcześniej Węgry jako część Układu Warszawskiego zawiesiły relacje dyplomatyczne z państwem żydowskim w związku z wybuchem wojny sześciodniowej. Natomiast w tym roku Budapeszt obchodzi 80. rocznicę nawiązania relacji dyplomatycznych z Izraelem.

W ramach wizyty, która odbyła się w lipcu, premierzy Węgier i Izraela wzięli udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej (format V4+), której Budapeszt przewodniczył. W spotkaniu brała udział także ówczesna premier Beata Szydło. Szczytowi V4 towarzyszył węgiersko-izraelski kongres gospodarczy. A w podsumowaniu wydarzenia padła propozycja, aby kolejny szczyt V4 zorganizować w Tel Awiwie. Zaproszenie wyszło od premiera Izraela, ochoczo przyklasnął mu premier Węgier.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie