48-letni mieszkaniec Olsztynka Adam W. był oskarżony o próbę wyłudzenia pieniędzy podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 15 stycznia ubiegłego roku.

Podczas kwesty prowadzonej w ramach XXV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mężczyzna usiłował zbierać pieniądze na jednej z głównych arterii Olsztyna, al. Piłsudskiego. Według ustaleń prokuratury, Adam W. podając się za wolontariusza WOŚP, zamierzał wyłudzić od mieszkanki Olsztyna 20 zł. Nie udało mu się to, bo zareagował jeden z przechodniów.

Mężczyzna nie przyznał się do winy; utrzymywał, że m.in. nie podawał się za wolontariusza WOŚP, a pieniądze zbierał na pomoc dla biednych dzieci i osób bezdomnych.

Sąd Rejonowy w Olsztynie skazując oskarżonego na karę grzywny podkreślił, że wina oskarżonego nie budzi wątpliwości i została mu udowodniona, a jego zachowanie wypełniło znamiona usiłowania dokonania oszustwa. W ocenie sądu wyjaśnienia oskarżonego stanowiły jedynie przyjętą przez niego linię obrony mającą na celu uniknięcie odpowiedzialności karnej. Natomiast wymierzona oskarżonemu kara grzywny jest adekwatna do stopnia zawinienia i społecznej szkodliwości czynu. (PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka