statystyki

Początek sezonu wyborczego w EBC

autor: Jakub Kapiszewski, Bartłomiej Godusławski20.02.2018, 07:43; Aktualizacja: 20.02.2018, 08:17
Wszystko wskazuje na to, że Luis de Guindos może być pewny nominacji

Wszystko wskazuje na to, że Luis de Guindos może być pewny nominacjiźródło: ShutterStock

Jeśli wiceprzewodniczącym Europejskiego Banku Centralnego będzie hiszpański minister, szefem zostanie prawdopodobnie kandydat z Niemiec.

Rekomendacji Hiszpanowi udzieliła podczas poniedziałkowego posiedzenia Eurogrupa, czyli grono zrzeszające ministrów finansów strefy euro. To rekomendacja dla Rady Europejskiej, która jednak przesądza formalny wybór. Luis de Guindos opuści fotel ministra gospodarki Hiszpanii i zajmie stanowisko we Frankfurcie zwalniane przez Portugalczyka Vítora Constâncio. Do zmiany dojdzie 1 czerwca. Kadencja trwa osiem lat.

Hiszpan został liderem w wyścigu po tym, jak irlandzki rząd wycofał kandydaturę prezesa tamtejszego banku centralnego Philipa Lane’a. Szanse de Guindosa wydawały się i tak największe, bo Hiszpanie od sześciu lat nie mają swojego przedstawiciela w zarządzie EBC. Ich minister gospodarki startował już dwukrotnie i bez skutku na szefa Eurogrupy. Pierwszy raz dwa i pół roku temu został pokonany przez ministra finansów Holandii Jeroena Dijsselbloema. W grudniu zaś przegrał rywalizację z Portugalczykiem Mário Centeno, który obecnie przewodzi spotkaniom ministrów finansów Eurolandu.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie