statystyki

RPA pełna problemów: Bezrobocie, nierówności, niski wzrost gospodarczy

autor: Bartłomiej Niedziński19.02.2018, 07:38; Aktualizacja: 19.02.2018, 07:50
RPA

Według oficjalnych danych pracy nie ma 27,7 proc. mieszkańców kraju, ale wśród młodzieży przekracza ono 40 proc., a w ubogich przedmieściach dochodzi nawet do dwóch trzecich.źródło: ShutterStock

Najważniejszymi wyzwaniami dla nowego prezydenta są nierówności społeczne, wysokie bezrobocie i niski wzrost gospodarczy. Zarówno mieszkańcy, jak i rynki finansowe z wielkimi nadziejami przyjęły zmianę prezydenta Republiki Południowej Afryki. Wyzwania stojące przed najbardziej rozwiniętą gospodarką kontynentu są jednak ogromne.

W czwartek stanowisko prezydenta objął 65-letni Cyril Ramaphosa, kiedyś jedna z czołowych postaci w walce z apartheidem, od niedawna przywódca rządzącego Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), a przy okazji także jeden z najbogatszych ludzi w kraju. Zastąpił on oskarżanego o korupcję, nepotyzm i zawłaszczanie państwa Jacoba Zumę, który pod presją własnej partii kilkanaście godzin wcześniej złożył rezygnację. W reakcji na tę roszadę wzrósł kurs randa, który osiągnął najwyższy poziom od początku 2015 r., zaś rentowność obligacji rządowych spadła.

Ten optymizm nie dziwi, bo w czasie niespełna dziewięcioletnich rządów Zumy, RPA zaczęła niebezpiecznie podążać śladem sąsiedniego Zimbabwe. Nowy prezydent musi szybko podjąć działania poprawiające sytuację w kraju. – Kluczową sprawą dla Południowej Afryki są miejsca pracy i wzrost gospodarczy. W obu tych kwestiach sytuacja w ostatnich latach była fatalna – uważa Ian Goldin, południowoafrykański ekonomista z uniwersytetu w Oksfordzie.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie