statystyki

Wiceszef MSZ: Nie trzeba nowych otwarć w stosunkach z Niemcami

autor: Magdalena Cedro15.02.2018, 07:18; Aktualizacja: 15.02.2018, 07:36
Konrad Szymański

Konrad Szymańskiźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Adam Stepien Agencja Gazeta

Nasze relacje są dobre, ale w wielu sprawach liczymy na lepsze rozwiązania – mówi DGP wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oczekuje, że piątkowa wizyta premiera Mateusza Morawieckiego otworzy nowy rozdział w stosunkach polsko-niemieckich. Co może być osią tego otwarcia?

Zmiany personalne to zawsze nowy rozdział. Jednak stosunki polsko-niemieckie są na tyle dobre, że nie potrzebują dramatycznych zwrotów i całkiem nowych otwarć. Mamy dobry fundament w doskonałych relacjach gospodarczych. To stabilizuje nasze relacje polityczne nawet wtedy, gdy w indywidualnych sprawach występują różnice zdań. Warszawa i Berlin są zainteresowane utrzymaniem jedności Unii Europejskiej, rozwojem wspólnego rynku, obroną pozycji handlowej UE, uporządkowaniem brexitu i ambitną polityką bezpieczeństwa. To wszystko pokazuje, w jak wielu sprawach potrzebujemy partnerskiej współpracy. Dobre kontakty osobiste kanclerz Merkel i premiera Morawieckiego będą to ułatwiały.

Umowa koalicyjna nowego niemieckiego rządu wskazuje na szczególne znaczenie polsko-niemieckiego partnerstwa. Mimo to wydaje się, że w ostatnim czasie oba kraje dzieli dużo: kwestia Nord Stream 2, reparacje wojenne, odmienna wizja poszczególnych polityk europejskich, np. klimatycznej czy energetycznej. Czy polski rząd liczy na przełom w którejkolwiek z tych kwestii?


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie