statystyki

Subtelna misja Tillersona na Bliskim Wschodzie

autor: Jakub Kapiszewski13.02.2018, 07:33; Aktualizacja: 13.02.2018, 07:48
Wizyta nie obejmuje kluczowego kraju w regionie: Izraela

Wizyta nie obejmuje kluczowego kraju w regionie: Izraelaźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: ABED AL HASHLAMOUN

Sekretarz stanu USA odbywa tournée po Bliskim Wschodzie. Wizyta przypadła na czas wyjątkowych napięć w regionie. W ich centrum pogrążona w chaosie Syria.

Każdy z przystanków na trasie szefa amerykańskiej dyplomacji jest z punktu widzenia Waszyngtonu kluczowy dla walki z terroryzmem. Egipt, ponieważ Państwo Islamskie zbudowało przyczółek na półwyspie Synaj. Jordania – przez wzgląd na dziurawą granicę z Syrią. Liban z powodu uznawanego za organizację terrorystyczną Hezbollahu. Turcja przez wzgląd na zaangażowanie w Syrii. Kuwejt – bo tam odbędzie się konferencja poświęcona odbudowie Iraku.

Rex Tillerson ma przed sobą nie lada zadanie: utrzymać amerykańskie wpływy w regionie w obliczu rosnącej obecności Rosji oraz naprawę stosunków nadwyrężonych przez niepopularne posunięcia Waszyngtonu – w tym przede wszystkim uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela na początku grudnia ub.r. W tym celu szef dyplomacji USA omówił w Egipcie kwestię niedawno wstrzymanej przez Waszyngton pomocy wojskowej. Będzie też omawiał kwestię dodatkowych środków dla rządu Jordanii.

Też chcą coś z tego mieć


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie