Kuchciński, który przebywał w czwartek z oficjalną wizytą w Berlinie, na konferencji prasowej przekazał, że na spotkaniu z Schaeublem zaprosił swojego rozmówcę do Polski. "Zaprosiłem pana przewodniczącego Schaeuble do oficjalnej wizyty w Polsce. Również zaprosiłem na oficjalną rocznicę 550-lecia powstania Sejmu dwuizbowego, która odbędzie się 13 lipca br." - zaznaczył.

Pytany, czy podczas rozmowy był poruszany temat przyszłości Unii Europejskiej, Kuchciński powiedział, że "jest to jeden z obszarów, w którym Polska i Niemcy mają bardzo podobny punkty widzenia".

Marszałek Sejmu zwrócił uwagę, że w 2018 r. przypada stulecie tworzenia Europy narodów, kiedy - jak dodał - uformował się doktryna polityczna oparta na Europie narodów.

"Myślę, że to jest kierunek dla poważnych zmian ewolucyjnych, dążących do integracji Unii Europejskiej. Wspólnie jesteśmy zdania, że chcemy być w Unii Europejskiej, chcemy ją wspólnie tworzyć, chcemy ją wzmacniać, ale w Unii opartej na solidarnej współpracy równych z równymi i wolnych z wolnymi" - podkreślił marszałek Sejmu.

Kuchciński negatywnie ocenił pomysł przekształcenia Unii Europejskiej w federację. "Nie wyobrażam sobie Unii Europejskiej jako unii regionów czy jako federacji. Natomiast chcemy rozmawiać o przyszłości Europy solidarnych państw" - zaznaczył.

Dodał, że pośpiech w rozmowach nad przyszłością Wspólnoty nie jest wskazany. "Pośpiech i szybkie propozycje, w postaci np. białej księgi czy postaci stanów zjednoczonych UE - do tego jest dystans. My ten dystans podzielamy. Przedstawiłem panu przewodniczącemu negatywną opinię ze strony polskiego parlamentu" - podkreślił.