Wśród wyborców SPD, która o wejściu w rozmowy koalicyjne decydować będzie na zjeździe partii 21 stycznia, poparcie dla powtórki wielkiej koalicji wynosi 56 procent - podał portal gazety "Die Welt", cytując wyniki ankiety. Wśród zwolenników CDU i CSU poparcie to wynosi około 70 procent.

Ankieta RTL/n-tv Trendbarometer, przeprowadzona przez instytut Forsa po zakończeniu rozmów sondażowych między CDU/CSU i SPD, wykazała, że 90 proc. Niemców uważa nowe wydanie wielkiej koalicji za sojusz z konieczności, gdyż inne formuły rządu nie są w tej chwili możliwe.

Jednocześnie 68 proc. ankietowanych nie spodziewa się po odnowionej koalicji żadnej odczuwalnej zmiany, a tylko 16 proc. badanych wierzy, że będzie ona w przyszłości rządzić lepiej niż w trakcie minionej kadencji.

Angelę Merkel ponownie na stanowisku kanclerza na całą czteroletnią kadencję widzi 43 proc. Niemców. Połowa badanych chce, by Merkel zrezygnowała z funkcji po dwóch latach.

Około dwóch trzecich uprawnionych do wyborów Niemców sprzeciwia się objęciu teki ministra w nowym rządzie przez szefa SPD Martina Schulza. Nawet wśród wyborców SPD tylko 30 proc. popiera wejście Schulza do rządu.

Sondaż przeprowadzono 12 stycznia na próbie 1006 osób. Margines błędu wynosi 3 punkty procentowe.(PAP)