statystyki

Rosyjskojęzyczni ochotnicy w ISIS

autor: Michał Potocki20.12.2017, 07:23; Aktualizacja: 20.12.2017, 07:39
Moskwa zapewnia, że panuje nad sytuacją.

Moskwa zapewnia, że panuje nad sytuacją.źródło: ShutterStock

Większość terrorystów z Da’isz to Irakijczycy i Syryjczycy. Ale wśród obcokrajowców na pierwszym miejscu są obywatele Rosji.

Udaremniony dzięki współpracy z Amerykanami zamach na sobór w Petersburgu miał zostać przeprowadzony pod wpływem ideologii samozwańczego Państwa Islamskiego. Wojna z Da’isz dobiega końca, a powrót bojowników do domów może doprowadzić do wzrostu zagrożenia w ich ojczyznach.

15 grudnia Federalna Służba Bezpieczeństwa poinformowała o zatrzymaniu sześciu osób, które szykowały zamach bombowy na świątynię. Za pomoc w udaremnieniu ataku prezydent Władimir Putin osobiście podziękował swojemu odpowiednikowi z USA Donaldowi Trumpowi. Nie byłby to pierwszy atak przeprowadzony pod wpływem Da’isz na terenie Rosji. W kwietniu urodzony w Kirgistanie Akbardżon Dżaliłow zabił 15 osób w zamachu na petersburskie metro. Do kilkunastu ataków doszło też na Kaukazie, przede wszystkim w Dagestanie, będącym najmniej stabilną republiką regionu.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie