statystyki

Rosyjskojęzyczni ochotnicy w ISIS

autor: Michał Potocki20.12.2017, 07:23; Aktualizacja: 20.12.2017, 07:39
Moskwa zapewnia, że panuje nad sytuacją.

Moskwa zapewnia, że panuje nad sytuacją.źródło: ShutterStock

Większość terrorystów z Da’isz to Irakijczycy i Syryjczycy. Ale wśród obcokrajowców na pierwszym miejscu są obywatele Rosji.

Udaremniony dzięki współpracy z Amerykanami zamach na sobór w Petersburgu miał zostać przeprowadzony pod wpływem ideologii samozwańczego Państwa Islamskiego. Wojna z Da’isz dobiega końca, a powrót bojowników do domów może doprowadzić do wzrostu zagrożenia w ich ojczyznach.

15 grudnia Federalna Służba Bezpieczeństwa poinformowała o zatrzymaniu sześciu osób, które szykowały zamach bombowy na świątynię. Za pomoc w udaremnieniu ataku prezydent Władimir Putin osobiście podziękował swojemu odpowiednikowi z USA Donaldowi Trumpowi. Nie byłby to pierwszy atak przeprowadzony pod wpływem Da’isz na terenie Rosji. W kwietniu urodzony w Kirgistanie Akbardżon Dżaliłow zabił 15 osób w zamachu na petersburskie metro. Do kilkunastu ataków doszło też na Kaukazie, przede wszystkim w Dagestanie, będącym najmniej stabilną republiką regionu.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie