Chwilowa ulga dla Theresy May

autor: Bartłomiej Niedziński12.12.2017, 07:34; Aktualizacja: 12.12.2017, 08:12
Theresa May

Próby odwołania szefowej brytyjskiego rządu na razie nie będzieźródło: ShutterStock

Premier Zjednoczonego Królestwa uniknęła najgorszego scenariusza, ale w dalszych negocjacjach czeka ją jeszcze sporo zagrożeń

Wielka Brytania i Unia Europejska, zawierając porozumienie w sprawie przejścia do rozmów o przyszłych relacjach handlowych, ustrzegły się katastrofy, ale droga do prawdziwego sukcesu jest jeszcze daleka i trudna.

Podczas rozpoczynającego się w czwartek szczytu UE przywódcy państw członkowskich mają oficjalnie uznać, że obie strony osiągnęły wystarczający postęp w negocjacjach o warunkach wystąpienia Wielkiej Brytanii, że można zacząć rozmawiać o charakterze przyszłych relacji. Wobec porozumienia, które w piątek osiągnęli główni negocjatorzy obu stron David Davis i Michel Barnier, unijna „27” zapewne da zielone światło dla rozmów handlowych, choć wiele spraw jeszcze wymaga doprecyzowania.

– Od początku miałam świadomość, że nie będzie to łatwy proces. Wymaga on ustępstw z obu stron, abyśmy mogli iść razem naprzód. I to właśnie zrobiliśmy – mówiła wczoraj Theresa May w Izbie Gmin. Brytyjska premier może szczególnie mocno odetchnąć z ulgą, ponieważ brak porozumienia zapewne kosztowałby ją utratę stanowiska. Z powodu braku parlamentarnej większości, podziałów w rządzie i w Partii Konserwatywnej w kwestii charakteru brexitu i panującego wśród opinii publicznej wrażenia, że w brytyjskim zespole negocjacyjnym panuje chaos, pozycja May jest słaba.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie