Minister pytany w telewizji wPolsce.pl, czy osią zmian dot. rekonstrukcji rządu będzie nowa sytuacja po prezydenckich wetach i pewnej autonomizacji ośrodka prezydenckiego, jak to sugerował prezes PiS Jarosław Kaczyński, odpowiedział: "Musimy wyciągać wnioski. Docieramy się. Ta współpraca ma charakter przemyślany. Nam zależy wspólnie na tym, żeby zrealizować nasz wspólny program, bo przecież prezydent Andrzej Duda szedł do wyborów prezydenckich z programem PiS, był kandydatem PiS. Pojawiły się pewne nieporozumienia, dotyczą one reformy wymiaru sprawiedliwości, ale jesteśmy dobrej myśli".

"Po uzgodnieniach, już w tym tygodniu, w środę jest szansa, żeby odbyło się pierwsze czytanie ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości" - dodał.

Pytany, kiedy ustawy mogłyby wejść w życie, minister odpowiedział: "Bez zbędnej zwłoki, ale też bez pośpiechu".

"Nam zależy na tym, żeby te sprawy zostały rozstrzygnięte, żeby reforma wymiaru sprawiedliwości była dogłębna. Dlatego, że tego oczekują od nas Polacy, ludzie którzy są pokrzywdzeni przez wymiar sprawiedliwości" - podkreślił.

Na początku listopada wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha i szef komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS) poinformowali, że zakończyli omawianie prezydenckich projektów ustaw ws. KRS i SN. Ich zdaniem ten materiał umożliwia skierowanie projektów do prac na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które ma się odbyć 22-24 listopada.

Prezydent 25 września, po wcześniejszym zawetowaniu projektów ustaw o SN i KRS, zaprezentował swoje własne projekty. Następnie zostały one przekazane do Sejmu, a 3 października zostały skierowane do konsultacji. PiS przekazało prezydentowi do nich swoje poprawki. Czterokrotnie w sprawie zmian w wymiarze sprawiedliwości spotykali się prezes PiS Jarosław Kaczyński i prezydent Andrzej Duda. Ostatnia rozmowa, do której doszło 20 października, dotyczyła poprawek zaproponowanych przez PiS. Prezydent, przekazał wówczas liderowi Prawa i Sprawiedliwości na piśmie swoje uwagi. Następnie ws. projektów spotykali się Mucha i Piotrowicz.