statystyki

PE wezwał do zastosowania przeciw Polsce opcji atomowej

autor: Zbigniew Parafianowicz16.11.2017, 07:31; Aktualizacja: 16.11.2017, 07:41
Flaga Polski w PE

Flaga Polski w PEźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: PATRICK SEEGER

Ale znacznie ważniejsze niż deklaracje deputowanych jest wystąpienie, poprzez fakty dokonane, o uruchomienie art. 7 Traktatu o UE (TUE).

Niemal dokładnie dwa lata po powołaniu gabinetu Beaty Szydło Parlament Europejski przegłosował wczoraj rezolucję, w której wskazano, że istnieje ryzyko naruszenia przez Polskę unijnych zasad praworządności. Za było 438 deputowanych. Przeciw – 152. Wezwano również władze w Warszawie, aby dostosowały się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE i wstrzymały wycinkę w Puszczy Białowieskiej.

Kluczowej jest to, że PE zarekomendował Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) przygotowanie raportu na temat praworządności w Polsce. W praktyce taki gest oznacza, że parlament występuje o uruchomienie art. 7 TUE. Aby do uruchomienia tego artykułu doszło, raport musi zostać jeszcze przegłosowany przez PE. Procedurę, która jest opisana art. 7, wszczyna Rada UE. Jest ona określana mianem opcji atomowej.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Z wielkiej chmury mały deszcz. Terror psychologicz(2017-11-16 08:04) Zgłoś naruszenie 80

    Tu chodzi by gonić króliczka , a nie złapać go. A króliczek jest anty czerwony ,a to czerwonych faszystów boli najbardziej. Terror psychologiczny zawodzi komunistów, a Polacy zaczynają rozumieć kto jest prawdziwym "faszystą" w Europie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie