W strachu przed śląskością chodzi o zazdrość. Śląsk był zawsze bardziej rozwinięty niż reszta kraju

autor: Mira Suchodolska06.10.2017, 07:15; Aktualizacja: 06.10.2017, 08:59
Krzysztof Paweł Bogocz reżyser i dokumentalista, producent i scenarzysta, muzyk i kompozytor. Jeden z najbardziej utytułowanych twórców wideoklipów (m.in. dla Dżemu, SBB, Izraela, Pogodno, Homo Twist, Łez, Püdelsów, Negatywu, IRA, Agressivy 69, Kazika Staszewskiego, Lecha Janerki, Big Cyca). Kilka dni temu miała miejsce premiera jego kolejnego filmu pt. „Happy Olo”, o Aleksandrze Dobie, kajakarzu, który trzy razy przepłynął Atlantyk

Krzysztof Paweł Bogocz reżyser i dokumentalista, producent i scenarzysta, muzyk i kompozytor. Jeden z najbardziej utytułowanych twórców wideoklipów (m.in. dla Dżemu, SBB, Izraela, Pogodno, Homo Twist, Łez, Püdelsów, Negatywu, IRA, Agressivy 69, Kazika Staszewskiego, Lecha Janerki, Big Cyca). Kilka dni temu miała miejsce premiera jego kolejnego filmu pt. „Happy Olo”, o Aleksandrze Dobie, kajakarzu, który trzy razy przepłynął Atlantykźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Fascynujące jest to, jak marka RAŚ przebiła się do świadomości społecznej, choć jest – także na terenie śląskim – czymś egzotycznym i jednak niewiele znaczącym

 „Różnica między Katalonią a Śląskiem jest mniej więcej taka, jaka między językiem katalońskim i jego wspaniałą literaturą a ślonsko godka i jej gryfnymi dowcipami” – ten wpis Andrzeja Saramowicza na FB zirytował nie tylko mnie. Ale podobnych wypowiedzi, padających z ust osobników mieniących się elitą, jest teraz wiele w obliczu katalońskiej awantury o niepodległość. Znów odezwał się strach, że Śląsk się zbuntuje i oderwie od macierzy.

Dlatego Śląskowi dorabia się gębę, tak samo jak śląskiej kulturze, sprowadzając ją do piosenki chodnikowej i wiców, bo tak się nazywają po śląsku dowcipy. Faktycznie, discopolowe hajmaty to lokalna specjalność, tak samo jak w stolicy jej kapele podwórkowe. I świetnie, to taka kultura ludowa, tego ludzie lubią słuchać. Proszę sobie wyobrazić, że kolega, który ma telewizję kablową w Trójmieście, zadzwonił, żeby mi powiedzieć, że śląskie klimaty – właśnie takie jak ta muzyka, ale też serial „Niewolnica Isaura” dubbingowany po śląsku, mają tam najlepszą oglądalność. Ale jeśli ma się pretensje do bycia elitą, należałoby oprócz twórczości śląskich Zenków Martyniuków znać także takie nazwiska jak Witold Szalonek, awangardowy kompozytor, który tworząc swoje koncerty symfoniczne, inspirował się muzyką z Bali. Wiedzieć, kto to Michał Spisak, Michał Górecki czy wreszcie Wojciech Kilar – tak, wiem, urodzony we Lwowie, ale całe życie związał z naszym regionem. A SBB, bracia Skrzekowie, blues? Mógłbym tak długo. Tak samo, jak o Janoschu – mówi coś państwu ten pseudonim literacki? A kto słyszał o Grupie Janowskiej?

Ja też bym mogła się dołączyć do tej wyliczanki w kwestii teatralnej na przykład. Rzucić do tego Morcinkiem i Kutzem. Ale bardziej niż o niewiedzę i posługiwanie się stereotypami chodzi mi o strach dużej grupy ludzi przed śląskością. Mam wrażenie, że dla reszty Polski – a zwłaszcza dla warszawskiej centrali – ten region to takie terytorium zależne. O które nie trzeba dbać, którego tubylcami się gardzi, za to można i trzeba je eksploatować. Kiedy ta niechęć i nieufność się zaczęły?


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (3)

 • Albert(2017-10-06 14:08) Zgłoś naruszenie 49

  Nas się Polacy nie tyle boją co nas nie znają lub chcą w imię bezpieczeństwa i jedności państwa trzymać jak Indian w US. Pytam się: Gdzie ta POLSKA tolerancja i gościnność ? Gdzie katolickie sumienie ? Wyniki plebiscytu są znane, a dziś gdyby doszło do powtórki - ciekawe jaki by padł wynik.

  Odpowiedz
 • Śląsk to Polska i powstanie okupione krwią i życie(2017-10-06 10:25) Zgłoś naruszenie 34

  Węgiel, stal to powoli przeżytek, teraz liczy się innowacja i nauka" nano". Kopalnie na księżycu, Marsie czy wielkich meteorytach.

  Odpowiedz
 • Renia(2017-10-09 16:09) Zgłoś naruszenie 10

  A dlaczego Mazurzy nienawidzą Kurpiów?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie