Prezydent Andrzej Duda w piątek w czasie konferencji "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit?" organizowanej przez "Solidarność" w Sali BHP Stoczni Gdańskiej zainaugurował kampanię konsultacyjną, która ma poprzedzić referendum na temat konstytucji. Prezydent chciałby, aby odbyło się ono w przyszłym roku 11 listopada lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada.

Skomentował to w Sejmie w rozmowie z PAP wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). "Cieszę się, że rozpoczęła się tego typu dyskusja" - powiedział i dodał, że ma nadzieję, że jak najwięcej Polaków, organizacji społeczeństwa obywatelskiego, weźmie w nich udział.

"Liczę na to, że pan prezydent zgodzi się na to, do czego go przekonywałem, czyli na głosowanie przez internet" - powiedział wicemarszałek. Jak mówił, "zmiany w konstytucji przede wszystkim powinny doprowadzić do odebrania władzy oligarchiom partyjnym i oddania jej obywatelom".

Przyznał, że Kukiz'15 jest za ordynacją większościową, a nie ordynacją partyjną, "aby każdy Polak mógł wystartować w wyborach do parlamentu i żeby obywatele mogli go rozliczyć i odwołać, jeżeli okaże się niegodny ich zaufania".

Jak powiedział Tyszka, Kukiz'15 "jest za trójpodziałem władzy, prawdziwym, nie tym według konstytucji obecnej - czyli jasno sprecyzowane, oddzielone, kontrolujące się władze".

Według wicemarszałka w Polsce powinien obowiązywać system prezydencki, a prezydent powinien stać na czele rządu. Sędziowie - jak mówił Tyszka - powinni być kontrolowani przez obywateli i "również przez nich wybierani".(PAP)