W piątek w południe sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg udał się wraz z szefem MON do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim, w którym stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO.

"Obecność sił NATO tutaj, co zawdzięczamy w olbrzymim stopniu determinacji pana sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga, jest najlepszą gwarancją, że pokój i bezpieczeństwo wróci do Europy" - podkreślił Macierewicz.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że w Orzyszu poza amerykańskimi żołnierzami stacjonują też żołnierze z Rumunii i Wielkiej Brytanii, a wspierają ich polscy żołnierze.

Szef MON dziękował jednocześnie generałom i oficerom, którzy "włożyli tak wiele pracy, żeby ten teren przygotować". "Żeby żołnierze mogli tutaj pracować skutecznie z Polski i innych krajów wschodniej flanki, tak żeby nikt nie śmiał podnieść ręki na naszą ojczyznę" - zaznaczył.

"Jest to szczególnie istotne dzisiaj, kiedy słyszymy, że szykują się ćwiczenia Zapad '17 na Białorusi, o niejasnej strukturze i niejasnej perspektywie, gdy nadal na Ukrainie toczy się wojna" - dodał.