Guterres podkreślił, że gotów jest w każdej chwili służyć pomocą i że poinformował już o tym przedstawicieli państw, które mają podjąć negocjacje, czyli Korei Północnej, Korei Południowej, USA, Chin, Rosji i Japonii.

"Rozwiązanie tego kryzysu musi być natury politycznej. Potencjalne konsekwencje operacji militarnej są zbyt przerażające, by je nawet rozważać" - dodał.

Napięcia związane z niedawną próbą północnokoreańskiej międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), które zdaniem Guterresa osiągnęły najwyższy poziom od kilku dekad, muszą zostać wyeliminowane poprzez dyplomację - powiedział sekretarz generalny. Zastrzegł jednak, że rezolucja Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie Korei Północnej musi wejść w życie.

Rezolucję tę, przewidującą nałożenie nowych sankcji na Koreę Północną, RB ONZ uchwaliła jednomyślnie 5 sierpnia.

Ma ona ograniczyć dochody Pjongjangu z eksportu (3 mld dol. rocznie) o jedną trzecią poprzez nałożenie embarga na węgiel, żelazo i rudę żelaza, ołów i rudę ołowiu oraz owoce morza.

Korea Północna przeprowadziła 28 lipca drugą już próbę ICBM; całe terytorium Stanów Zjednoczonych jest w naszym zasięgu - powiedział nazajutrz przywódca reżimu Kim Dzong Un.

Pierwszy udany test ICBM Pjongjang przeprowadził 4 lipca, w dniu święta narodowego Stanów Zjednoczonych. (PAP)

fit/ mc/