Według komunikatu włoskiej marynarki wojennej już w środę patrolowiec "Commandante Borsini" został skierowany, po uzyskaniu wszystkich zgód, na libijskie wody terytorialne, kierując się w stronę Trypolisu.

Wyjaśniając we wtorek w parlamentarnych komisjach założenia tej misji, minister obrony Roberta Pinotti zapowiedziała wysłanie patrolowca i jednostki wsparcia logistycznego. Zaznaczyła, że celem misji nie jest blokada morska Libii, co byłoby aktem wrogim; misja jest odpowiedzią na prośbę strony libijskiej o pomoc i wsparcie.

W przypadku ataku Włosi biorący udział w misji mają mieć prawo do ograniczonego użycia siły.

Operacja wsparcia Libijczyków ma być następną konkretną odpowiedzią na kwitnący proceder przemytu migrantów. Wykorzystane w niej jednostki zostaną udostępnione przez dowództwo już trwającej operacji patrolowej Bezpieczne Morze, na którą w tym roku przeznaczono 83 miliony euro. Wcześniej Włosi przekazali Libii kilka łodzi patrolowych i wyszkolili funkcjonariuszy straży przybrzeżnej.

Niemal wszyscy migranci przybywający do Włoch płyną z Libii. W tym roku padnie kolejny rekord; do Włoch od stycznia przybyło prawie 95 tysięcy migrantów, a liczba ta według prognoz może do grudnia sięgnąć 200 tysięcy. Ośrodki dla migrantów i osób ubiegających się o azyl są przepełnione, dla następnych przybyszów brakuje miejsc, a w niektórych miejscowościach wybuchają protesty przeciwko ich obecności.

Włoski Huffington Post podał, że to służby libijskie będą ratowały rozbitków i odwoziły ich na ląd w Libii, a włoska marynarka ma jedynie zapewnić kontrolę i wsparcie. W Libii mają też powstać obozy dla uchodźców i migrantów, nadzorowane przez agendy ONZ.

Krytycznie misję oceniła organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch, zdaniem której "rozmieszczenie przez Włochy okrętów wojennych w celu pomocy libijskim władzom w przechwytywaniu statków z migrantami na wodach libijskich może oznaczać udział Włoch w łamaniu praw człowieka". (PAP)

kot/ kar/