statystyki

Wenezuela. Kraj pogrążony w kryzysie gospodarczym i chaosie politycznym

autor: Bartłomiej Niedziński02.08.2017, 07:40; Aktualizacja: 02.08.2017, 08:16
Od początku kwietnia w politycznych protestach na ulicach wenezuelskich miast zginęło 120 osób

Od początku kwietnia w politycznych protestach na ulicach wenezuelskich miast zginęło 120 osóbźródło: ShutterStock

Pogrążony w kryzysie gospodarczym i chaosie politycznym kraj zmierza w kierunku otwartej konfrontacji. Całkowicie pogrążyć go mogą sankcje, które zachwieją eksportem ropy.

Prezydent Nicolas Maduro przestał już dbać o jakiekolwiek pozory demokracji. Po zbojkotowanych przez opozycję, kontrowersyjnych niedzielnych wyborach do zgromadzenia konstytucyjnego oświadczył, że dały one mandat do radykalnej zmiany systemu politycznego. A ci, którzy się temu sprzeciwiają, staną przed specjalną komisją. Opozycja nie zamierza jednak bezczynnie patrzeć, jak kraj zmienia się w dyktaturę.

– Oni mnie nie zastraszą. Groźby i sankcje ze strony imperium (Stanów Zjednoczonych – red.) mnie nie wystraszą ani na moment. Nie będę słuchał rozkazów imperium ani teraz, ani kiedykolwiek. Panie Trump, niech pan da jeszcze więcej tych sankcji – mówił w poniedziałek wieczorem Maduro, odnosząc się do tego, że administracja Donalda Trumpa po niedzielnych wyborach zamroziła aktywa wenezuelskiego prezydenta w USA i zakazała amerykańskim firmom i obywatelom robić z nim jakiekolwiek interesy. Maduro dołączył do „ekskluzywnego” grona, w którym do tej pory byli tylko przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un, prezydent Syrii Baszar al-Asad i prezydent Zimbabwe Robert Mugabe.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie