statystyki

Wenezuela. Kraj pogrążony w kryzysie gospodarczym i chaosie politycznym

autor: Bartłomiej Niedziński02.08.2017, 07:40; Aktualizacja: 02.08.2017, 08:16
Od początku kwietnia w politycznych protestach na ulicach wenezuelskich miast zginęło 120 osób

Od początku kwietnia w politycznych protestach na ulicach wenezuelskich miast zginęło 120 osóbźródło: ShutterStock

Pogrążony w kryzysie gospodarczym i chaosie politycznym kraj zmierza w kierunku otwartej konfrontacji. Całkowicie pogrążyć go mogą sankcje, które zachwieją eksportem ropy.

Prezydent Nicolas Maduro przestał już dbać o jakiekolwiek pozory demokracji. Po zbojkotowanych przez opozycję, kontrowersyjnych niedzielnych wyborach do zgromadzenia konstytucyjnego oświadczył, że dały one mandat do radykalnej zmiany systemu politycznego. A ci, którzy się temu sprzeciwiają, staną przed specjalną komisją. Opozycja nie zamierza jednak bezczynnie patrzeć, jak kraj zmienia się w dyktaturę.

– Oni mnie nie zastraszą. Groźby i sankcje ze strony imperium (Stanów Zjednoczonych – red.) mnie nie wystraszą ani na moment. Nie będę słuchał rozkazów imperium ani teraz, ani kiedykolwiek. Panie Trump, niech pan da jeszcze więcej tych sankcji – mówił w poniedziałek wieczorem Maduro, odnosząc się do tego, że administracja Donalda Trumpa po niedzielnych wyborach zamroziła aktywa wenezuelskiego prezydenta w USA i zakazała amerykańskim firmom i obywatelom robić z nim jakiekolwiek interesy. Maduro dołączył do „ekskluzywnego” grona, w którym do tej pory byli tylko przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un, prezydent Syrii Baszar al-Asad i prezydent Zimbabwe Robert Mugabe.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie