Ulicami Niemenczyna przeszła parada z udziałem żołnierzy z kompanii honorowej wojska litewskiego oraz polsko-litewsko-ukraińskiej brygady LITPOLUKRBRIG. Odbył się pokaz walk rycerskich, współczesnego sprzętu wojskowego, a także koncert orkiestry wojskowej.

"Wspólne obchody (Litwinów i Polaków) rocznicy zwycięstwa pod Grunwaldem są bardzo symboliczne. Jest to upamiętnienie jednego z największych wspólnych zwycięstw w historii naszych narodów, które praktycznie zapoczątkowało współpracę naszych narodów i państw" - powiedział PAP litewski historyk, analityk Departamentu Komunikacji Strategicznej litewskiego wojska Karolis Zikaras.

Nieprzypadkowo obchody rocznicy zwycięstwa pod Grunwaldem odbyły się w Niemenczynie, w którym mieszka wielu Polaków. Jak wskazał Zikaras, "jest to symboliczne przypomnienie o wielowiekowym współżyciu i współdziałaniu naszych narodów".

Piątkowe obchody bitwy pod Grunwaldem, które odbyły się po raz pierwszy, mają stać się tradycją. "Takie uroczystości utrwalają nasza historię i wspólne działanie oraz demonstrują, że jesteśmy ramię w ramię podczas uroczystych defilad, a w razie potrzeby również podczas walki" - stwierdził Zikaras.

15 lipca 1410 roku pod Grunwaldem wojska polsko-litewskie odniosły spektakularne zwycięstwo nad zakonem krzyżackim. Zdobyto wszystkie nieprzyjacielskie chorągwie, zginęła niemal cała elita zakonu krzyżackiego i około 8 tys. rycerzy. Była to jedna z największych bitew średniowiecznej Europy, a zarazem starcie dwóch najpotężniejszych armii tamtych czasów. Zwycięstwo wojsk polsko-litewskich przyczyniło się do wzmocnienia znaczenia państwa polskiego w Europie i osłabienia pozycji politycznej zakonu krzyżackiego.