Fico pogratulował premier Beacie Szydło sukcesu prezydencji Polski w grupie Wyszehradzkiej. "Grupa Wyszehradzka to udany format, format który jest w stanie przyciągnąć ważnych partnerów z Unii Europejskiej" - zaznaczył premier Słowacji na konferencji prasowej.

Jak dodał, otrzymał zadanie odniesienia się do przyszłości Unii Europejskiej. "Jestem przekonany, że przyszłość Unii Europejskiej może być pozytywna tylko jeśli utrzymamy jedność wszystkich 27 państw członkowskich. Wymaga to jednak kilku istotnych warunków, które muszą zostać spełnione" - mówił Fico.

Podkreślił również, że cieszy się z tego iż konkluzje Rady Europejskiej, która odbędzie się pod koniec tego tygodnia zapowiadają się bardzo pozytywnie. "Bardzo ważne jest przesłanie wzajemnego szacunku, zrozumienia i specyfiki tej odmienności każdego kraju" - dodał premier Słowacji.

Przyznał też, że od dawna nie był uczestnikiem tak otwartej dyskusji. "Dawno nie widziałem tak otwartej dyskusji (...). Mówiliśmy bardzo uczciwie, bardzo otwarcie o problemach. W niektórych kwestiach zbliżamy się do siebie, w niektórych nie. Reprezentujemy różne światy pod pewnym względem" - zauważył Fico.