Przewodniczący NSZZ Pracowników Medycznych Południowej Wielkopolski w Jarocinie Tomasz Raźniak poinformował PAP, że ratownicy medyczni złożyli wypowiedzenia z pracy 31 maja 2017 r. "1 października nie będzie już nas w szpitalu na oddziale ratownictwa medycznego" - powiedział.

Jak dodał, wypowiedzeń nie złożyły dwie pielęgniarki i dwóch kierowców, bez wykształcenia medycznego. "Od wielu lat nie możemy porozumieć się z dyrekcją szpitala w sprawie podwyżki pensji zasadniczej. Ostatnią podwyżkę mieliśmy 9 lat temu. Podczas negocjacji dyrektor obiecał nam, że podwyżki będą od lipca, ale wycofał się z tej deklaracji" - powiedział przewodniczący.

Jarocińscy ratownicy medyczni chcieli, by podstawa ich pensji wzrosła o 300 złotych. "Koledzy w ościennych stacjach mają podstawę w wysokości 2200 złotych, a my tkwimy od wielu lat ze stawką 1700 zł. Nasze zarobki z dodatkami wynoszą 2100 zł, podczas gdy inni mają już 2700 zł" - powiedział Raźniak.

Prezes szpitala Leszek Mazurek powiedział PAP, że będzie chciał jeszcze rozmawiać z ratownikami. Dodał, że placówka szuka nowych pracowników, by zachować ciągłość pracy w szpitalu.

Według prezesa sytuacja finansowa jarocińskiego szpitala jest bardzo zła. "To nie pozwala nam na zastosowanie regulacji płacowych" - powiedział.

Zadłużenie Szpitala Powiatowego w Jarocinie za 2016 rok wyniosło 2 mln złotych. "Ogólne zadłużenie naszej placówki sięga kilkunastu milionów złotych" - powiedział Mazurek. (PAP)