Według Xinhua chodzi tu samoloty Wing Loong II, opracowane przez instytut projektowo-badawczy lotnictwa w Czengtu (Chengdu) w środkowych Chinach. Pierwszy lot egzemplarza takiego samolotu odbył się w poniedziałek i trwał 31 minut.

Mający ponad 20 metrów rozpiętości skrzydeł Wing Long II może być wykorzystywany zarówno do zadań rozpoznawczych, jak i do atakowania obiektów przeciwnika.

"Po Stanach Zjednoczonych Chiny stają się kolejnym krajem zdolnym wytwarzać tak duże bezzałogowe samoloty rozpoznawcze i bojowe" - powiedział Li Yidong, główny konstruktor serii aparatów Wing Loong.

Jak wskazuje Reuters, Chiny zaangażowały się w budowę samolotów bezzałogowych w nadziei, że przejmą część tego rynku od USA i Izraela dzięki swej tańszej technologii i gotowości dostaw eksportowych do państw, którym Zachód wzbrania się sprzedawać taki sprzęt.

Jak podają chińskie media, wcześniejszy model Wing Loong I sprzedawany jest po cenie 1 mln dolarów za egzemplarz. Cena porównywanego z nim niekiedy amerykańskiego samolotu bezzałogowego MQ-9 Reaper wynosi około 30 mln dolarów.

Wśród dotychczasowych nabywców chińskich samolotów bezzałogowych są między innymi Nigeria, Pakistan i Egipt. (PAP)