Jak poinformowała w czwartek barcelońska policja, w rezultacie prowadzonej od kilku miesięcy akcji pod kryptonimem “Valentine” udało się zatrzymać sześciu członków grupy przestępczej, działającej na terenie całej Hiszpanii. Jej przywódcy pochodzą z Katalonii.

“Rozbity gang wyspecjalizował się w fałszowaniu twórczości znanych hiszpańskich artystów sztuki współczesnej, m.in. Santiago Rusinola, Joaquina Mira Trinxeta, Ramona Casasa, Isidre Nonella i Eliseu Meifrena” - napisała policja.

Przedstawiciele hiszpańskiego wymiaru ścigania ujawnili, że największą liczbę sfałszowanych dzieł sztuki przestępcy sprzedali w aglomeracjach Barcelony i Walencji. Wszystkie z ponad stu dzieł znalezionych w domach zatrzymanych były bardzo dobrze podrobione.

“Na trop fałszerzy obrazów trafiliśmy w minionym roku po zgłoszeniu od jednego z oszukanych przedsiębiorców z Barcelony. Mężczyzna ten zakupił podrobiony obraz Ramona Casasa za 7 200 euro. Przestępcy zaproponowali mu również nabycie dzieł sztuki innych znanych hiszpańskich artystów” - ujawniła policja.

Do sprzedawanych przez gang kopii dzieł sztuki załączane były także sfałszowane certyfikaty autentyczności obrazów. Dzięki temu przestępcom udało się przekonać do swojej oferty nawet kilka firm wyspecjalizowanych w dystrybucji dzieł sztuki.

Aresztowane osoby są oskarżone o oszustwa, kradzież własności intelektualnej, pranie pieniędzy, przynależność do grupy przestępczej, a także fałszowanie dokumentów. Trwa ustalanie danych artystów, którym przestępcy zlecali kopiowanie dzieł hiszpańskich malarzy. (PAP)