statystyki

Cała władza w jedne, rządowe ręce. Ekologia będzie zależna od ministra

autor: Jakub Pawłowski10.01.2017, 07:21; Aktualizacja: 10.01.2017, 17:10
Jan Szyszko

Samorządowcy nie chcą, by Jan Szyszko decydował indywidualnie, kto i na jakie cele będzie mógł pozyskać fundusze.źródło: Newspix
autor zdjęcia: JAKUB NICIEJAFOTONEWS

Teraz nominanci szefa resortu będą decydować o lokalnych inwestycjach ekologicznych. Minister środowiska chce scentralizować zarządzanie instytucjami zajmującymi się ochroną przyrody. To on wskaże, kto zasiądzie w ich radach nadzorczych. Tym sposobem minister Szyszko będzie miał decydujące prawo głosu, które gminy – i na co – otrzymają pieniądze.

– To oznacza wprowadzenie komisarzy politycznych do samorządów. Taka centralizacja ma jeden cel: upolitycznienie decyzji, uzależnienie ich nie od aspektów ekologicznych, lecz od woli polityków PiS – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Samorządowcy nie chcą, by Jan Szyszko decydował indywidualnie, kto i na jakie cele będzie mógł pozyskać fundusze. A to zakładają zmiany proponowane w nowelizacji ustawy – Prawo ochrony środowiska – ostrzegają.

To projekt autorstwa posłów PiS. Świeży, ale już zdążył wywołać burzę. Przeciwni są mu samorządowcy, ekolodzy i naukowcy. Projekt skrytykował Komitet Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN, a także posłowie opozycji. Dołączyło do nich 270 samorządowców, naukowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych. W liście do premier Beaty Szydło apelują, by wstrzymać prace nad ustawą. Nie chcą zmian, które – jak przekonują – wprowadzają całkowitą rewolucję w dotychczasowym systemie ochrony środowiska.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie