Górnicy kontra rząd: Śląsk stanie jeszcze przed świętami. Protesty mogą wymknąć się spod kontroli

autor: Karolina Baca-Pogorzelska14.12.2016, 08:00; Aktualizacja: 14.12.2016, 08:33
węgiel kamienny -surowce

Związkowi liderzy dwóch przeznaczonych do likwidacji kopalń (Krupiński i Makoszowy) rozmawiają o ogólnym strajku z kolegami z innych zakładów planowanych do zamknięcia w 2017 r.źródło: ShutterStock

Protestujące przeciwko likwidacji swoich zakładów załogi kopalń Krupiński i Makoszowy otrzymały pełne poparcie NSZZ „Solidarność”. – To początek rozwodu z PiS – przyznają związkowcy. Jeśli protesty „zejdą pod ziemię” i zastopują pracę, nie wyjedzie węgiel wart dziesiątki mln zł. Zatrzymanie wydobycia na dobę w jednym zakładzie oznacza ok. 1,5–2 mln zł utraty przychodów. Problem może dotyczyć wszystkich spółek węglowych na Śląsku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (57)

  • Robol(2016-12-15 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    Jeźeli zebrać wszystkie afery które zafundowali nam wszyscy sprawidliwi politycy i podsumowano kwotę zawłaszczonych pieniędzy łącznie z amberd gold , to okazałoby się źe nieroby górnicze (jek piszecie) są małymi mrówkami w porównaniu z zapracowanymi i sprawiedliwymi ludźmi polityki którzy do perfekcji manipulują polskim spoleczeństwem . Nasze pieniądze są w rękach aferzystów z okresu 25 lat . Zajmijmy się zapracowanymi co jedzą ośmiorniczki i policzki , a pracujących nierobów zostawmy w spokoju.

    Odpowiedz
  • zs(2016-12-15 08:55) Zgłoś naruszenie 12

    Chyba ślaski cenzor siedzi przy kom.DGP.Ludzie Wam wepchano ok.12 mld z podatków ludzi w te kopalnie, roztrwonilście tą kasę na wygórowane pensyjki 13,14- stki, żony nie pracują ,przekręty przy kopalniach (gdzie były wtedy zw. zawodowe ???) i tak uważają, że ma być . Cały kraj pracuje i żadne strajki firmom nie rentownym nie dosypują z kasy RP dla nich. Małe firmy 2-5 osobowe mają dopłacać do kolosów nie rentownych , obudźcie się z letargu PRL Gierkowego. Jesteście w systemie kapitalizmu, każdy pracuje na siebie. Jak mu za mało i to nie strajkuje(szuka innej pracy ) , nie wystawia łapy po kasę innych , tak nie robią. W USA kilka razy w życiu ludzie się przenoszą , za nową pracą.

    Odpowiedz
  • Myszka82(2016-12-14 22:09) Zgłoś naruszenie 21

    Wszyscy żądza tak samo czy Po czy PiS każdy na swoją stronę co oni wiedza o polityce to wojna dwuch partii jedni na drugich to jeszcze jest śmieszniejsze co przez tyle lat zrobił Wałęsa teraz najwiecej się udziela co zrobił przez te wszystkie lata .dajmy szanse i niech PiS kończy co zaczął Bo Po to kapusie guano zrobili dla naszego kraju sprzedali Polskę dla opciela krajowców a teraz się mądrzą bo PiS się za nich bieze to śmieszne

    Odpowiedz
  • Anonim(2016-12-14 19:42) Zgłoś naruszenie 12

    Jak górnicy wyjdą manifestowac to będzie początek końca naszej ukochanej władzy. Nie mogę się doczekać

    Odpowiedz
  • ed(2016-12-14 18:06) Zgłoś naruszenie 20

    Nadciąga to,co nieuniknione.Kończy się kasa w budżecie,kończy się kasa w MON-ie.Nikt brudnego węgla nie potrzebuje i zacznie się "wygaszanie" kopalń.

    Odpowiedz
  • Adam82@interia.eu (2016-12-14 16:29) Zgłoś naruszenie 30

    Nie rozumiem jeśli doba postoju to 2miliony w plecy to gdzie ta kasa

    Odpowiedz
  • Zuzialalkanieduzaaaa(2016-12-14 15:09) Zgłoś naruszenie 21

    Problem jest i moze w koncu obecna wladza go rozwiaze, jednak bez planu i zachowania stanowisk pracy dla tych ludzi bedzie ogromny problem. Bezpieczenstwo energetyczne tego kraju weglem stoi czy komus to pasi czy nie. Niemcy wycofuja sie powoli z elektrowni jadrowych, po Fukuszimie ( ktora do tej pory skaza nie tylko japonie, ale i ocean powoli, do tej pory nie zabezpieczona cichoo o tym) . Niem. Nie maja gdzie trzymac odpadow radioaktywnych, a stare na nowo zabezpieczaja, bo zabezpieczenia nie byly dobre i zaczynaja byc zagrozeniem. Kopalnie sa rentowne i te trzymac, nierentowne pozamykac, ale z mozliwoscia otwarcia gdyby czasy przyszly gorsze. Jednak wszystko trzeba zrobic z glowa. Sa miejsca na slasku pelne pokladow, ktore mozna eksploatowac nawet glebiej, ale bez dobrych planow i zlodziejstwa na gorze tego sie nie wykona.

    Odpowiedz
  • actio(2016-12-14 13:50) Zgłoś naruszenie 21

    Albo cięcia przywilejów albo likwidacja kopalni. Wybór należy do górników i żadne palenie opon i tupanie nóżką tu nie pomoże !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • hans(2016-12-14 13:34) Zgłoś naruszenie 31

    zlikwidowac dziadoskie górnictwo, wegiel tanszy lepszy importowac, a górnicy niech sobie strajkuja dość dokładania 30 mld zł rocznie do dziadostwa lepiej dac na szpitale

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • biniu 12(2016-12-14 12:12) Zgłoś naruszenie 50

    pan Duda solidarność sprzedał się po raz kolejny. obecna solidarność w całym kraju to ********** pracodawców, i karierowicze. Prawdziwa solidarność już nie istnieje, a zaślepione społeczeństwo jeszcze im wierzy .Czas wystąpić z takiego Związku.

    Odpowiedz
  • barburka(2016-12-14 11:11) Zgłoś naruszenie 32

    Warcholy ze Slunska powinny byc dyscyplinarnie zwalniane z pracy.A pozniej skierowac ich do Urzedu Pracy po zasilek dla bezrobotnych.I niech se sami szukaja roboty u Niemiaszkow.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ROLNICY WON z BURŻUJAMI z KRUS(2016-12-14 11:08) Zgłoś naruszenie 50

    Rolnicy powinni wypełniać PIT, osoby które nic nie mają lub mają groszki nie powinni płacić KRUSu ani podatku ale Ci którzy czają się ze swoimi dochodami żerują na tych biednych i to sami biedniejsi rolnicy powini się zbuntować przeciwko temu bo jest to w ich interesie, w przeciwnym razie stracą wszyscy bo społeczeństwo jest cięte na KRUS, a w takiej sytuacji mocno oberwą biedni a bogatych ledwo to pocałuje. Stąd jeśli chcecie mieć KRUS to wywalcie ludzi którzy koszą kasę lub prowadzą działalność gospodarczą na KRUS z KRUSU inaczej każdy z biednych rolników straci - jeśli tego nie zrozumiecie to stracicie wszyscy

    Odpowiedz
  • muchomor(2016-12-14 11:04) Zgłoś naruszenie 32

    Gorniokom sie cos nie podoba?jak beda rozrabiac to policja powinna ich dobrze spalowac to protesty na Slonsku sie skoncza i zaczna pracowac w innych zawodac bardziej pozytecznych.Krotka pilka.I czesc.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Polacy obudźcie się !! Wreszcie to WASZE pieniądze(2016-12-14 11:00) Zgłoś naruszenie 398

    Ciekawe kiedy księża wydją z oponami i zablokuj kościoły, bo przecież ile można tak mało zarabiać 3500 to jakaś żebracka pensja, na szczęście część dochodu się rozpłynie pod stołem z pogrzebów, slubów, chrzcin. Księży z franciszkańskim zacięciem i wiarą w to co robią jak na lekarstwo, za to zalew pedofili i ludzi którzy znaleźli zdrowy sposób na beztroskie zarobki do końca życia nie rezygnując z uciech cielesnych i wszelkich innych - tylko po cichu bo inaczej parafianie zmniejszą wpływy do budżetu. Który wynosi powyżej 26 milionów EUR miesięcznie - takie tam drobne z tacy o majątku w nieruchomościach nie wspomnę. Ale musimy im pomagać bo inaczej Bozia nas ukarze i ześle na nas kleski i plagi egipskie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • antymoher(2016-12-14 10:59) Zgłoś naruszenie 53

    Kopalnie sa na Sląsku ,wiec nic nie obchodza warszawskich patriotow..Slask to dla Polakow teren nie pewny, mozna go bezkarnie eksploatowac a ludzi oszukiwac i manipulowac...Na koniec da sie Slazkowi autonomię albo sprzeda Niemcom zeby starczyło na 500 plus..

    Odpowiedz
  • suweren(2016-12-14 10:55) Zgłoś naruszenie 61

    Brawo -DOBRA ZMIANA !!!!Nie zamkniemy żadnej kopalni!!!!!!!!!!Tak durnych ludzi jak Wy na Ślasku to nie widziałem..Wierzycie kolejnym oszustom jak idioci.....kto was uczył matematyki?????

    Odpowiedz
  • wojtas(2016-12-14 10:42) Zgłoś naruszenie 40

    ci co mieli olej w głowie juz dawno fedruja w pgg i jsw, ciecie i krzykacze dalej listy żadań wysyłają.

    Odpowiedz
  • Ziuk(2016-12-14 10:42) Zgłoś naruszenie 40

    W przypadku makoszów nie będzie takiej straty, oni w rok wyfedrowali ponad 140 milionów straty wydobywczej wiec 2 w tą czy w tamtą nie robi nikomu róznicy. Zwiazkowcy z krupińskiego są niezadowoleni bo nie udało im się dogadać z Ewą Kopacz. Nie udało się firemek związkowych uratować i teraz wszyscy są smutni:(`

    Odpowiedz
  • staszek(2016-12-14 10:12) Zgłoś naruszenie 526

    No cóż wybraliście to tak macie.Macie teraz dług wobec Ojczyzny , pozbawić GTW(grupa trzymającą władzę) właśnie władzy ,która rujnuje nasz Kraj.

    Odpowiedz
  • pszękasz(2016-12-14 10:03) Zgłoś naruszenie 1911

    widzieliscie co wczoraj zwachole wyrabialy? Banda chuliganów, to samo dotyczyło zniszczenia pnktu konsultacyjnego, tam nawet kilka osób zostało pobitych. A niech siedza pod ziemią. Mam nadzieje, ze potem wszyscy dostaną dyscyplinarke za działanie na szkodę zakładu.

    Odpowiedz