O sposobach zapewniania skutecznej pomocy krajom spoza Unii Europejskiej, w tym np. Sudanowi Południowemu, rozmawiano w czasie zakończonego w piątek w Sopocie dwudniowego spotkania ministrów ds. rozwoju UE.

Punktem wyjścia do rozmów ministrów była m.in. propozycja budżetu UE na lata 2014-2020 przedstawiona przez Komisję Europejską 29 czerwca br. Przewiduje ona, że wydatki na działania zewnętrzne w zakresie polityki rozwojowej zwiększą się z 57 do 70 mld euro.

Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej kończącej obrady Andris Piebalgs, komisarz UE ds. rozwoju, środki przeznaczone na politykę rozwojową trafią m.in. do krajów kandydujących do UE i krajów w najbliższym sąsiedztwie, jak np. Ukraina. "Będzie też duża koperta dla reszty świata, w szczególności dla krajów Afryki, Karaibów i Pacyfiku, dla takich krajów jak Afganistan czy Pakistan" - zaznaczył komisarz.

Obecny na konferencji prasowej gospodarz spotkania, wiceminister SZ Krzysztof Stanowski podkreślił, że w czasie spotkania w Sopocie nie rozmawiano o konkretnych sumach, jakie mogłyby trafić do poszczególnych krajów. "Przede wszystkim mówiliśmy o tym, jakie mają być mechanizmy pomocy, w jaki sposób dzielić te pieniądze, które kwestie są najważniejsze" - powiedział Stanowski.

Unia w ostatnim czasie przeznaczyła na pomoc Sudanowi Południowemu 200 mln euro

Piebalgs wyjaśnił, że według najnowszych założeń pomoc dla najuboższych państw na świecie nie powinna polegać na dostarczaniu tym krajom żywności, ale np. na wsparciu lokalnego rolnictwa oraz stworzeniu takich mechanizmów i ułatwień, które pozwolą rozwinąć się lokalnej gospodarce.

Jak dodał Piebalgs, pomoc świadczona przez Unię krajom trzecim jest bardzo niewielka w porównaniu z pomocą, jaką Unia świadczy swoim członkom w ramach "solidarności wewnętrznej". Komisarz wyjaśnił, że tylko pomoc dla Grecji bardzo przewyższa środki, jakimi dysponuje Unia na pomoc dla krajów trzecich.

Rozmowy w Sopocie dotyczyły też pomocy przeznaczonej dla konkretnych krajów, w tym nowopowstałego Sudanu Południowego.

W czasie konferencji prasowej Piebalgs przypomniał, że Unia w ostatnim czasie przeznaczyła na pomoc Sudanowi Południowemu 200 mln euro. "Większość środków trafi na rozwój obszarów wiejskich, budowę dróg, ochronę zdrowia i edukację. Chcemy wesprzeć Południowy Sudan w budowie solidnego państwa" - powiedział Piebalgs.

"W Sudanie jest potrzebne bardzo dużo inwestycji" - zaznaczył Stanowski, który niedawno odwiedził ten kraj. Jak dodał, w kraju tym brakuje nie tylko dróg, ale też np. budynków mogących pełnić funkcję siedzib instytucji publicznych. "W tej chwili w stolicy Sudanu polskie firmy stawiają latarnie uliczne" - zaznaczył.

W czasie dwudniowego spotkania ministrów ds. rozwoju poruszono też kwestie związane z wielką międzynarodową konferencją na temat pomocy dla krajów najuboższych (IV Forum Wysokiego Szczebla), która odbędzie się w Pusanie na przełomie listopada i grudnia br. Na spotkaniu w Sopocie kraje UE mają uzgodnić wspólne stanowisko na tę konferencję.

Gospodarzem spotkania ministrów ds. rozwoju było polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Konferencja w Busan będzie niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem w ciągu polskiej prezydencji. Będziemy tam rozmawiać o tym, w jaki sposób skutecznie udzielać pomocy. Po raz pierwszy w takim stopniu będzie to wspólne spotkanie państw, które są dawcami pomocy i państwami partnerskimi z południa" - powiedział Stanowski.

Część sopockich rozmów poświęcona była też strategiom rozwojowym dla Azji Centralnej i rejonu Pacyfiku. W tej części spotkania uczestnicy podkreślali m.in. konieczność koncentracji działań pomocowych na takich krajach jak Tadżykistan oraz Kirgistan, gdzie jest najwyższy stopień ubóstwa w Azji Centralnej.

W czwartek wieczorem odbyła się także robocza kolacja, której uczestnicy rozmawiali o znaczeniu demokracji w rozwoju. Gościem specjalnym tego spotkania była minister zdrowia Sierra Leone Zainab Hawa Bangura.

Gospodarzem spotkania ministrów ds. rozwoju było polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Oprócz polskiego wiceministra SZ i komisarza UE ds. rozwoju Andrisa Piebalgsa, wzięli w nim udział specjalny przedstawiciel UE ds. Azji Centralnej Pierre Morel oraz współprzewodniczący grupy roboczej ds. efektywności pomocy przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Talaat Abdel Malek.