Naczelny Sąd Aptekarski jest to sąd dyscyplinarny II instancji samorządu aptekarskiego. Wszczyna postępowanie odwoławcze po otrzymaniu odwołania od orzeczenia sądu I instancji (działającego przy okręgowych izbach aptekarskich). Członkowie samorządu aptekarskiego podlegają odpowiedzialności zawodowej przed sądami aptekarskimi za postępowanie sprzeczne z zasadami etyki i deontologii zawodowej oraz przepisami prawnymi dotyczącymi wykonywania zawodu aptekarza.Postępowania w sprawach odpowiedzialności zawodowej przed tym sądem prowadzi naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej, który jednocześnie sprawuje nadzór nad działalnością okręgowych rzeczników odpowiedzialności zawodowej.

Od orzeczenia Naczelnego Sądu Aptekarskiego, w którym orzeczono lub utrzymano w mocy w II instancji karę aptekarzowi, przysługuje prawo wniesienia odwołania do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania obwinionego sądu apelacyjnego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem. Do rozpoznania odwołania stosuje się przepisy kodeksu postępowania cywilnego o apelacji. Od orzeczenia sądu apelacyjnego kasacja nie przysługuje.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Sąd aptekarski może orzekać kary:
1) upomnienia;
2) nagany;
3) zawieszenia prawa wykonywania zawodu aptekarza – na okres od trzech miesięcy do trzech lat;
4) pozbawienia prawa wykonywania zawodu aptekarza.




Uprawnienia NSA jako organu Naczelnej Rady Aptekarskiej są jednak znacznie szersze. W szczególności:

  • - uchwala regulamin sądów aptekarskich,
  • - rozpatruje sprawy z zakresu odpowiedzialności zawodowej aptekarzy,
  • - sprawuje pieczę nad działalnością okręgowych sądów aptekarskich,
  • - składa Naczelnej Radzie Aptekarskiej okresowe informacje o stanie spraw z zakresu odpowiedzialności zawodowej,
  • - składa sprawozdania z działalności Krajowemu Zjazdowi Aptekarzy.
Tomasz Pietryga

Podstawa prawna

  • - Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 31 marca 2003 r. w sprawie postępowania w sprawach odpowiedzialności zawodowej farmaceutów (Dz.U. nr 65, poz. 612).