WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Godzinową stawkę wynagrodzenia zasadniczego oblicza się dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia zasadniczego wynikającą z osobistego zaszeregowania pracownika przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.

Dyżur medyczny obejmuje czynności zawodowe wykonywane przez lekarza poza normalnymi godzinami pracy. Czasu pełnienia dyżuru medycznego nie wlicza się do czasu pracy, nie przysługuje też w zamian czas wolny od pracy. Jedynie w uzasadnionych przypadkach ordynator (kierownik) może zwolnić pracownika z części dnia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Liczba dyżurów medycznych pełnionych przez lekarza oraz innych pracowników posiadających wyższe wykształcenie i wykonujących zawód medyczny, zatrudnionych w zakładzie opieki zdrowotnej przeznaczonym dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielania im całodobowych świadczeń zdrowotnych, nie może przekraczać 2 tygodniowo i 8 miesięcznie. Za każdą godzinę dyżuru medycznego przysługuje wynagrodzenie w wysokości co najmniej 130 proc. stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego. Jedynie w przypadku dyżuru pełnionego w porze nocnej za każdą godzinę przysługuje wynagrodzenie w wysokości co najmniej 165 proc. stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego, zaś w przypadku dyżuru pełnionego w niedziele i święta oraz dni dodatkowo wolne od pracy – co najmniej 200 proc. stawki godzinowej podstawowego wynagrodzenia, bez względu na porę pełnienia dyżuru. Lekarze mogą zostać zobowiązani do pozostawania poza zakładem opieki zdrowotnej w gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych. Za każdą taką godzinę przysługuje im wynagrodzenie w wysokości 50 proc. stawki godzinowej wynagrodzenia podstawowego. W przypadku wezwania do placówki medycznej pracownikowi przysługuje wynagrodzenie jak za czas pełnienia dyżuru medycznego.

Wynagrodzenie za dyżur medyczny

  • - Za każdą godzinę – 130 proc. stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego;
  • - Za każdą godzinę dyżuru w porze nocnej – 165 proc. stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego;
  • - Za każdą godzinę dyżuru pełnionego w niedziele i święta oraz dni dodatkowo wolne od pracy – 200 proc. stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego.
Dominika Sikora

Podstawa prawna

- Ustawa z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. nr 91, poz. 408 z późn. zm.).