Musimy tworzyć wspólnotę poprzez dialog, wzajemne poszanowanie – postulowali zwierzchnicy różnych religii, praktykowanych na terenie Izraela, którzy we wtorek w Krakowie spotkali się z metropolitą krakowskim, kard. Stanisławem Dziwiszem.

W rozmowie z kardynałem uczestniczyło ok. 30 członków Rady Przewodniczących Wspólnot Religijnych z Izraela. W poprzednich latach podobne wydarzenia odbywały się w Izraelu, Paryżu, Watykanie, Asyżu. W tym roku wybór padł na Polskę, gdzie hasłem spotkania jest: "Akceptacja innego - edukacja przyszłych pokoleń".

Wizyta przywódców religijnych z Izraela trwa od 30 października do 2 listopada. Zwierzchnicy zwiedzają m.in. miejsca pamięci o Żydach, dyskutują. W środę pojadą do b. niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. W poniedziałek zaś debatowali w Muzeum Polin w Warszawie, gdzie apelowali, by nie dopuścić do powtórzenia Holokaustu, do wybuchu nienawiści.

Także podczas wtorkowego spotkania w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przedstawiciele różnych religii oraz kard. Dziwisz zwracali uwagę na potrzebę pokoju. Stwierdzili, że wspólnocie łatwiej będzie budować zgodę na świecie.

„Musimy tworzyć wspólnotę poprzez dialog, wzajemne poszanowanie” – mówił metropolita krakowski. Podkreślił, że współpraca może przyczynić się do pokoju w Palestynie, Izraelu. „Jak ktoś z mówców powiedział już - jeśli pokój zaistnieje w Palestynie, to ten pokój może być przykładem i może rozszerzyć się na Bliski Wschód i na cały świat” – zaznaczył kardynał.

Według niego różne religie, „wiara wspólna w jednego Boga”, działanie w imię jednego Boga, może przyczynić się do pokoju. „Tworzycie wspólnotę walczącą o pokój na Bliskim Wschodzie” – mówił metropolita do swoich gości. Przywołał także postać Jana Pawła II. „On budował mosty, tak jak państwo (zwierzchnicy różnych religii w Izraelu) poprzez budowę wspólnoty różnych wyznań” – powiedział Dziwisz.

Przywódcy religijni przyznali, że ich wzajemne spotkania służą wzajemnemu zrozumieniu.

„Te spotkania są dla pokoju, a przeciwko antysemityzmowi i nienawiści. Cieszymy się, że możemy dziś wyrazić nasze uczucia do żydowskich braci oraz do Polaków, którzy cierpieli z powodu nazizmu. Holokaust nie może się powtórzyć, II wojna światowa nie może się powtórzyć” – powiedział prof. Fadel Mansour, przedstawiciel religii druzyjskiej.

Zdaniem rabina Isaaca Elefanta religia musi być użyta jako „siła dla życia i szczęścia ludzi, a nie jako siła niszcząca ludzi”. „To nasze wspólne spotkanie pokazuje, że jesteśmy razem, musimy tworzyć wspólnotę i razem walczyć z nienawiścią, terroryzmem” – powiedział.

Z kolei o. Koryoun Baghdasaryan, przedstawiciel Kościoła ormiańskiego w Jerozolimie, powiedział: „Zależy nam przede wszystkim na pokoju, różnice pomiędzy nami się nie liczą”.

Jak wyznał, spotkanie w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich ma dla niego wielkie znaczenie, ponieważ w tym miejscu przez prawie 20 lat mieszkał Karol Wojtyła. „On był pierwszym papieżem, który złożył w Armenii oficjalną wizytę w 2001 r., w 1700. rocznicę chrystianizacji kraju” – podkreślił.

Rada Przewodniczących Wspólnot Religijnych w Izraelu działa od 2007 r., a jej celem jest: umacniania kontaktów między przywódcami religijnymi oraz działanie na rzecz jedności.

Zgodnie z informacjami organizatorów w wizycie w Polsce biorą udział m.in. grecko-prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil II, administrator apostolski Patriarchatu Łacińskiego abp Pierbattista Pizzaballa, ormiański patriarcha Jerozolimy Nourhan Manougian, anglikański biskup Jerozolimy Suheill Dawani, naczelny rabin aszkenazyjski David Baruch Lau, prezes Międzynarodowego Komitetu ds. Międzyreligijnych David Rosen, druzyjski szejk Mowafaq Tarif oraz dwaj druzyjscy immamowie z Galilei.

Organizatorzy zapowiadają, że spotkanie zakończy się wydaniem wspólnej, międzyreligijnej deklaracji.